<
АРТЕРИАЛЬНАЯ ГИПЕРТЕНЗИЯ У ДЕТЕЙ И ПОДРОСТКОВ ЦМЭИСтатті 

Артеріальна гіпертензія у дітей і підлітків

Проблема артеріальної гіпертензії (АГ) в нашій країні привертає пильну увагу не тільки терапевтів, кардіологів, а й педіатрів. Це пов’язано з тим, що її поширеність серед дітей і підлітків прогресивно збільшується. Так, згідно з даними епідеміологічних досліджень, в 1991 році дане захворювання спостерігалося у 1-5% дітей, тоді як в 2006 році – 8,8-22,7 %. Різниця суттєва, погодьтеся!

У зв’язку з цим пропонуємо сьогодні більш детально розглянути дане захворювання, зупинитися на причинах його появи і розвитку, а також симптомах, якими воно супроводжується. Крім того, ви зможете ознайомитися з питаннями діагностики та лікування АГ, а також профілактики даного стану у своєї дитини.

Артеріальна гіпертензія – що це?

Артеріальною гіпертензією або гіпертонією є патологічний стан, для якого характерне постійне або періодичне підвищення артеріального тиску (АТ) в порівнянні з віковою нормою.

Який буває артеріальна гіпертензія або її види

Первинна АГ (есенціальна). Характеризується підвищенням систолічного або діастолічного АТ без певної причини. Варто зауважити, що це самостійне захворювання з хронічним перебігом. Крім того, підвищення тиску зовсім не має зв’язку з патологією інших органів і систем, які беруть участь в регулюванні тиску в здоровому організмі.

Вторинна (симптоматична) артеріальна гіпертензія обумовлена патологічними процесами в різних органах і системах. Для даного виду гіпертонії характерна наявність очевидної причини її появи, тобто при проведенні діагностики можна виявити ураження тих чи інших органів і систем, здатних впливати на рівень артеріального тиску.

Важливо відзначити, що вторинна АГ у дітей проявляється, як правило, на тлі таких захворювань:

 • захворювання нирок (близько 70%);
 • захворювання ендокринної системи (синдром Іценко-Кушинга, тиреотоксикоз, феохро-моцитома та ін.);
 • захворювання серцево-судинної системи (каорктація аорти, стеноз гирла аорти, недостатність клапанів аорти, відкрита артеріальна протока) та ін.

Причини розвитку артеріальної гіпертензії

В даний час АГ прийнято розглядати як поліетіологічне захворювання. Так, фактори, що сприяють її розвитку, умовно можна розділити на ендогенні (внутрішні) і екзогенні (зовнішні). До ендогенних факторів можна віднести спадковість, вага, зріст, стать, особистісні характеристики (тривожність, недовірливість, схильність до депресій, страхів і т.д.), а до екзогенних – харчування, недостатні фізичні навантаження, психоемоційне напруження, куріння, підвищене споживання кухонної солі.

Симптоми гіпертонії у дітей і підлітків

У більшості випадків артеріальна гіпертензія проявляється підвищенням артеріального тиску. Однак дане захворювання характеризується і іншими симптомами:

 • мігрень і запаморочення;
 • болі в області серця;
 • шум у вухах;
 • мерехтіння мушок в очах;
 • носові кровотечі;
 • загальна слабкість;
 • швидка стомлюваність;
 • дратівливість;
 • підвищена пітливість;
 • нудота, блювота.

У частини дітей захворювання протікає безсимптомно, що ускладнює виявлення, а значить, і його своєчасне лікування. У зв’язку з цим рекомендується вимірювати АТ у дітей у віці 3-х років (перед вступом в дитячий сад), за 1 рік до школи (5-6 років), безпосередньо перед школою (6-7 років), після закінчення 1-го класу (7-8 років), а також у віці 10, 12, 14-15, 16 і 17 років.

Діагностика артеріальної гіпертензії в Харкові

В першу чергу для постановки вірного діагнозу в лікувально-діагностичному центрі «ЦМЕІ», на Академіка Павлова, дитині вимірюють артеріальний тиск. У тому випадку, якщо отримані значення відхиляються від норми, призначають додаткові лабораторні та діагностичні заходи.

До них, як правило, відносяться: розгорнутий аналіз крові, аналізи сечі, біохімічне дослідження крові (рівень електролітів, ниркові проби, кліренс креатиніну, ліпідний профіль), а також проведення ЕКГ, УЗД нирок, УЗД серця, рентгенографію грудної клітини.

Крім того, рекомендований прийом офтальмолога, в ході якого фахівець проведе огляд очного дна, а також огляд ендокринолога, кардіоревматолога і невролога. Потім на підставі отриманих даних призначається адекватне та індивідуальне лікування.

Лікування АГ у дітей і підлітків в ЦМЕІ

Фахівці нашого медичного центру призначають терапію, яка спрямована на досягнення у дітей і підлітків нормальних значень артеріального тиску, а також зниження можливості розвитку ранніх серцево-судинних ускладнень. Так, методика лікування підбирається виходячи з наступних факторів:

 • ступінь підвищення артеріального тиску;
 • наявність ураження органів-мішеней;
 • присутність супутніх захворювань (ожиріння, цукровий діабет і т. д.);
 • психоемоційні особливості дитини.

Виділяють два види лікування артеріальної гіпертензії у дітей і підлітків немедикаментозне і медикаментозне лікування. Розглянемо дані методики і показання до них більш докладно.

Немедикаментозне лікування

Даний вид лікування може бути як самостійним, так і фоном для проведення терапії з використанням медикаментозних препаратів. Так, подібне лікування засноване на наступних принципах:

 • правильне харчування (обмеження вживання кухонної солі і збагачення раціону дитини продуктами, багатими калієм, магнієм, кальцієм);
 • достатні фізичні навантаження. Як правило, рекомендуються динамічні навантаження такі, як баскетбол, плавання, їзда на велосипеді, лижі, ковзани, волейбол, ходьба швидким кроком;
 • раціональний режим дня з достатнім часом для відпочинку і сну;
 • виключення шкідливих звичок, як правило, стосується підлітків;
 • психологічна корекція (аутогенне тренування в поєднанні з м’язовою релаксацією).

Крім того, в деяких випадках може бути призначена фітотерапія, фізіотерапія, наприклад, електросон, гідротерапія (лікувальні ванни і душі).

Медикаментозна терапія

Дітям і підліткам антигіпертензивні препарати в обов’язковому порядку показані при наявності симптоматики, критичного підвищення артеріального тиску (гіпертонічний криз). Фахівці лікувально-діагностичного центру ЦМЕІ призначають медикаментозні препарати або їх комбінації, які відповідають наступним принципам:

 • зниження артеріального тиску;
 • поліпшення гемодинаміки;
 • відсутність побічних ефектів.

Як правило, лікування здійснюється з використанням лікарських засобів таких класів, як інгібітори АСЕ, блокатори рецепторів АТ-1, блокатори кальцієвих каналів, сечогінні (тіазидні і тіазидоподібні), β-адреноблокатори.

Важливо! Призначити прийом будь-якого препарату може тільки лікар, виходячи з причин АГ, величини артеріального тиску, віку пацієнта, а також супутніх захворювань.

Рекомендації батькам

Для того щоб зберегти здоров’я дитини рекомендуємо вам стежити за його харчуванням і режимом дня. Крім того, пам’ятайте про те, що дитина повинна вести рухливе і активне життя, а також проводити достатньо часу на свіжому повітрі. Тоді він буде здоровим і щасливим, а ви будете радіти його успіхам і досягненням!

Вам будет также интересно

Комментарии:


Позвоните нам