Статті 

Артеріальна гіпотензія у дітей і підлітків. Як проявляється захворювання? Які заходи варто вжити батькам?

Згідно зі статистичними даними з кожним роком кількість дітей і підлітків, що мають проблеми з серцево-судинною системою, стає все більше і більше. Сьогодні пропонуємо більш детально зупиниться на такій характерній для дитячого та підліткового віку кардіологічній проблемі, як артеріальна гіпотензія (гіпотонія).

Артеріальна гіпотензія. Що являє собою захворювання?

Слово гіпотензія походить від грецького слова hypo – мало і латинського слова tensio – напруга. Відповідно саме захворювання характеризується зниженням у дітей артеріального тиску. Важливо відзначити, що поширеність даної проблеми з віком збільшується.

Так, якщо серед дітей молодшого шкільного віку вона становить 1-3%, то серед дітей старшого шкільного віку – 10-14%. Тому, необхідно вчасно помітити зміни в стані здоров’я дитини і своєчасно звернутися до дитячого кардіолога для їх усунення. Про те, що повинно вас насторожити і стати приводом для консультації у фахівця поговоримо далі.

Зниження артеріального тиску у дітей. Основні причини.

У більшості випадків причиною появи подібного стану у дитини служить спадковий фактор (передається від матері). Так, якщо в період вагітності у майбутньої матері було низький артеріальний тиск, то це сприяє ураженню центральної нервової системи дитини. Це, отже, є серйозною передумовою до появи артеріальної гіпотензії у дитини. Також виділяють ряд інших факторів, що сприяють появі захворювання:

 • Часті стреси, нервові стани (сварки в сім’ї, проблеми в школі і т. д.);
 • Наявність супутніх захворювань ендокринної та серцево-судинної систем, наприклад, нейроциркуляторна дистонія;
 • Несприятливі соціальні умови та ін.

Як проявляється артеріальна гіпотонія в дитячому віці?

 • Мігрень і запаморочення;
 • Наявність болю в області серця;
 • Зниження фізичної та розумової активності;
 • Швидка стомлюваність;
 • Дратівливість;
 • Порушення сну;
 • Непереносимість поїздок в громадському транспорті;
 • Напади відчуття нестачі повітря;
 • Непритомні стани (при важкій формі захворювання) та ін.

Важливо! Зазначені симптоми є серйозним приводом для звернення за медичною допомогою! Не ігноруйте їх!

Діагностика артеріальної гіпотензії у дітей і підлітків в ЦМЕІ

В першу чергу дитячий кардіолог здійснює збір анамнезу. Для цього він цікавиться у батьків про наявність кардіологічних проблем у родичів, а також з’ясовує особливості перебігу вагітності та пологів у матері, при цьому приділяючи особливу увагу рівню артеріального тиску у неї в період вагітності.

Крім цього, діагностика включає в себе вимірювання артеріального тиску у дитини, проведення електрокардіограми, УЗД серця (при необхідності), а також здачу необхідних аналізів (клінічний і біохімічний аналіз крові). На підставі комплексної діагностики фахівець складає найбільш ефективний план лікування вашого малюка.

Лікування артеріальної гіпотонії в Харкові. Консультація дитячого кардіолога.

Залежно від ступеня розвитку захворювання може бути призначена, як немедикаментозна терапія, так і медикаментозна або їх поєднання. Перший метод лікування полягає в здоровому сні дитини, чергуванні розумової або фізичної активності з відпочинком, щоденних прогулянках на свіжому повітрі, збалансованому харчуванні. Крім того, дитині може бути призначений масаж.

Також досить хороші результати при лікуванні артеріальної гіпотонії показує фізіотерапія (електрофорез, гідротерапія). У тому випадку якщо вищевказані методи лікування не дають необхідного результату, то кардіолог призначає прийом певних лікарських препаратів.

Важливо! Лікування повинно бути комплексним і грамотним, тому при виявленні перших симптомів рекомендуємо звернутися до профільного фахівця, а не намагатися впоратися з проблемою самостійно. Пам’ятайте, мова йде про здоров’я вашої дитини!

Профілактика гіпотонічної хвороби у дітей. Чим можуть допомогти батьки своїй дитині?

В першу чергу звертаємо увагу на харчування дитини. Лікарі рекомендують їсти невеликими порціями 4-6 разів на день, також збагачувати раціон дитини білковими продуктами (сир, сир, бобові культури і т.д.). Крім того, необхідно виключити нервові потрясіння з життя дитини, забезпечити йому позитивні і радісні емоції. Крім того, корисно, щоб у дитини було улюблене хобі і були присутні посильні фізичні навантаження. Такі прості рекомендації допоможуть вам зберегти здоров’я вашого малюка!

Вам будет также интересно

Leave a Comment