Болезнь Лайма. Что нужно знать?Статті 

Хвороба Лайма. Що потрібно знати?

Літо – це сезон канікул і відпусток, відпочинку та розваг. Більшість людей намагається покинути галасливе і задушливе місто і вибратися на природу. Але часто на природі ми стикаємося не тільки з чистим повітрям і ароматами трав, але і небезпечними комахами.

Кліщі є рознощиками багатьох інфекційних захворювань, в тому числі хвороби Лайма. Згідно зі статистичними даними найчастіше хвороби Лайма піддаються діти віком до 15 років і дорослі від 20 до 44 років.

Так, змішані ліси – ідеальне середовище проживання паразитів, найбільш небезпечний період припадає на початок травня і триває до кінця вересня. Давайте розберемося, в чому небезпека захворювання і як себе вберегти.

Чи завжди небезпечний укус кліща?

Небезпечні кліщі не своїм укусом, а тим, що вони є переносниками хвороботворних бактерій і мікроорганізмів. Кліщі можуть передавати енцефаліт, бореліоз і до 30 інших важких хвороб (чума, туляремія, бруцельоз, тиф і ін.).

Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз) – це інфекційне захворювання, збудником якого є бактерії. Зараження інфекцією найчастіше можливо при укусі інфікованого кліща, через кров від носія хвороби, або з вживанням козячого молока, що не пройшов термічну обробку.

При попаданні бактерій в організм людини відбувається інтенсивне їх розмноження, через короткий час уражаються практично всі органи організму.  Особливий удар кліщовий бореліоз завдає центральній нервовій системі, опорно-руховому апарату і серцево-судинній системі.

Важливо!!! Навіть якщо укус кліща був короткочасним, ризик зараження небезпечними інфекціями не виключається. Однак потрібно розуміти, що наявність інфекції у кліща ще не означає, що захворіє людина.

Чим небезпечна хвороба Лайма?

Несвоєчасна діагностика і лікування хвороби Лайма може привести до серйозних наслідків, а саме: часткова або повна втрата слуху, параліч м’язів, запалення суглобів, пошкодження тканин мозку, вагітним жінкам може загрожувати викидень. Тому, вкрай важливо, вчасно звернутися до лікаря, адже тільки кваліфікований фахівець зможе правильно діагностувати захворювання і призначити ефективне лікування.

Симптоми хвороби Лайма

Симптоми даної хвороби проявляються індивідуально, як правило, це відбувається протягом 10-14 днів. Виділяють три стадії захворювання:

  • Перша стадія: зміна пігментації шкіри (характерне червоне овальне пляма на місці укусу від 5 до 60 см), головний біль, висока температура, больові відчуття в м’язах і суглобах, нежить, нудота, тремтіння.
  • Друга стадія: ураження ЦНС, опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи, порушення роботи печінки і нирок, проблеми із зором.
  • Третя стадія: мігрень, занепад сил, депресія або дратівливість, явне ураження ЦНС, безсоння.

Діагностика хвороби Лайма в Харкові

Найвірніший спосіб визначити наявність захворювання-проведення лабораторних методів дослідження (здати аналіз крові). Здавати кров відразу після укусу кліща не треба – аналізи нічого не покажуть. Не раніше, ніж через 10 днів, можна досліджувати кров на кліщовий енцефаліт і бореліоз методом ПЛР. Через два тижні після укусу кліща необхідно здати кров на антитіла (IgM) до вірусу кліщового енцефаліту. На антитіла (IgM) до борелій (кліщовий бореліоз) – через три тижні.

Деякі лабораторії здійснюють аналіз кліща. Потрібен він для спокою, в разі негативного результату, і ранньої діагностики – в разі позитивного. Якщо кліщ інфікований бореліями, то для профілактики розвитку бореліозу лікар призначить вам антибактеріальні препарати. Якщо-вірусом кліщового енцефаліту, Вам буде рекомендовано введення імуноглобуліну проти кліщового енцефаліту (він містить готові антитіла) протягом перших 4 діб після укусу. Лікування проводиться тільки стаціонарно.

Важливо!!! Введення імуноглобуліну значно знижує ймовірність виникнення захворювання, але не може виключити його повністю. Тому протягом 2-х тижнів лікарі будуть спостерігати за станом вашого здоров’я.

Рання діагностика дозволить скоротити терміни лікування, а соответсвенно – тривалість перебігу хвороби і позбутися від недуги з мінімальним збитком для здоров’я. На більш пізніх стадіях вилікуватися від хвороби Лайма досить складно, оскільки вона супроводжується багатьма ускладненнями, вражаючи всі системи організму. Тому, після укусу кліща, будьте гранично пильні!

Лікування кліщового бореліозу

Лікування захворювання проходить в інфекційному відділенні лікарні і проводиться за допомогою відповідних медикаментозних препаратів. Пацієнту призначається курс лікування антибактеріальними препаратами. Тривалість лікування залежить від ступеня прогресування хвороби (перша стадія – протягом 20 діб, друга – 30 діб, третя – 40 діб).

У медичному центрі ЦМЕІ ви зможете отримати грамотну консультацію кваліфікованого лікаря-інфекціоніста, пройти лабораторну діагностику.

Профілактика хвороби Лайма

Основні методи профілактики від хвороби базуються на вжитих запобіжних заходів під час відпочинку на природі. Збираючись на пікнік, вибирайте одяг, яка буде максимально прикривати Ваше тіло, віддайте перевагу штанів, сорочок з довгим рукавом, не забувайте про капелюшках або використовуйте різні спреї проти комах.

Після відпочинку уважно огляньте своє тіло, якщо ви помітили кліща необхідно якомога швидше від нього позбутися. Важливо правильно видалити паразита, не залишивши головку і щупалець всередині, Для це краще звернутися до медичного закладу до досвідченого лікаря. Якщо ж ви вирішили самостійно видалити кліща, найкраще це робити за допомогою пінцета або в рукавичках.  Збережіть Комаха, щоб віднести його в лабораторію для виявлення інфекції (деякі лабораторії надають дану послугу).

Ми сподіваємося, що наша стаття і поради допоможуть вам зберегти здоров’я. У лікувально-діагностичному центрі ЦМЕІ ви можете пройти якісне і кваліфіковане обстеження на наявність різних інфекційних захворювань. Будьте здорові!

Вам будет также интересно

Leave a Comment