<
Что показывает биохимический анализ крови?Статті 

Що показує біохімічний аналіз крові?

Біохімічний аналіз крові – вид лабораторної діагностики, який дозволяє отримати точну інформацію про стан більшості життєво важливих органів. Крім того, подібний аналіз дає можливість дати оцінку основним обмінним процесам. Що показує цей аналіз? Про це далі в статті.

Для чого здається біохімічний аналіз крові?

Як правило, здача біохімічного аналізу крові призначається для постановки точного діагнозу. Також подібний аналіз здається вже і під час лікування, коли захворювання вже діагностовано і необхідний контроль за оцінкою ефективності призначеного лікування. Найбільш повну клінічну картину Біохімія крові може дати при:

 • захворюваннях нирок;
 • кардіологічних проблемах;
 • ендокринних порушеннях;
 • захворюваннях крові;
 • захворюваннях опорно-рухового апарату;
 • захворюваннях органів шлунково-кишкового тракту.

За допомогою біохімічного аналізу крові лікар може також виявити наявність запальних процесів, інфекційних захворювань, алергічних реакцій, порушення згортання крові та ін.

Результати біохімічного аналізу крові.  Про що вони говорять?

Білки – підвищений рівень білка в крові сигналізує про розвиток інфекційних захворювань або про такі проблеми, як ревматизм, ревматоїдний артрит, зневоднення (наприклад, через блювоту або діарею). Знижений білок в крові “говорить” про захворювання печінки, підшлункової залози, кишечника, нирок, кровотечах і пухлинних процесах.

Ліпіди – підвищення вмісту ліпідів ознака цукрового діабету, гепатиту, ожиріння або жовтяниці. Окремо проводиться дослідження на вміст холестерину. Підвищення холестерину можуть викликати захворювання печінки, гіпотиреоз, зловживання алкоголем, атеросклероз. Низький рівень загального холестерину вказує на гіпертиреоз і порушення засвоєння жирів.

Вуглеводи – під час біохімічного аналізу крові, як правило, досліджується такий вуглевод, як глюкоза. Підвищення цукру в крові спостерігається при цукровому діабеті, захворюваннях підшлункової залози, печінки і нирок, а також при фізичних і емоційних перевантаженнях і ін. зниження рівня глюкози спостерігається при недостатньому харчуванні, передозуванні інсуліну, недостатності функції ендокринних залоз і ін.

Неорганічні речовини і вітаміни

До неорганічних речовин і вітамінів, які досліджуються під час проведення біохімічного аналізу крові, відносяться:

 • Залізо – підвищення його рівня характерно для гемолітичної анемії, гострого лейкозу та ін. зниження-вказує на залізодефіцитну анемію, гіпотиреоз, злоякісні пухлини, прихована кровотеча.
 • Калій – підвищення його вмісту говорить про зневоднення, гострої ниркової або надниркової недостатності. Зниження калію-ознака хронічного голодування і нестачі калію в їжі, тривалої блювоти або діареї, порушення функції нирок або надлишку гормонів кори надниркових залоз.
 • Кальцій – підвищення кальцію в крові спостерігається при активації функції паращитовидної залози, надлишку вітаміну D, зневодненні. Зменшення його вмісту-може сигналізувати про зниження функції щитовидної залози, дефіцит вітаміну D, хронічної ниркової недостатності.
 • Натрій – підвищення вмісту натрію є ознакою непомірного споживання солі, втрати позаклітинної рідини, гіперактивності кори надниркових залоз, порушень центральної регуляції водно-сольового обміну. Зниження його вмісту характерно для людей, у яких є проблеми з нирками, цукровим діабетом, цирозом печінки.
 • Хлор – підвищення цього показника говорить про зневоднення, гострої ниркової недостатності, підвищеної функції кори надниркових залоз. Зниження спостерігається при надмірному потовиділенні, тривалої блювоті і після промивання шлунка.
 • Фолієва кислота – підвищення її рівня викликає вегетаріанська дієта і надлишок фолієвої кислоти в їжі, а зниження – дефіцит вітаміну В12, алкоголізм, недостатність харчування і порушення всмоктування.

Низькомолекулярні азотисті речовини

Низькомолекулярні азотисті речовини, досліджувані в ході біохімічного аналізу крові наступні:

 • Сечовина – високий її вміст свідчить про порушення функції нирок, непрохідності сечовивідних шляхів, підвищений вміст білка в їжі, також цей стан характерно для опіків і гострого інфаркту міокарда. Зниження рівня вмісту сечовини обумовлено білковим голодуванням, вагітністю, акромегалією і порушенням всмоктування.
 • Креатинін – причини підвищення і зниження рівня креатиніну такі ж, що і для сечовини, крім акромегалії – при цій патології креатинін зростає.
 • Сечова кислота – її підвищення характерно для подагри, ниркової недостатності, токсикозу вагітних, дієти з високим вмістом нуклеїнових кислот і важких фізичних навантаженнях. Зниження-спостерігається при хворобі Вільсона-Коновалова, синдромі Фанконі.

Пігмент

Як правило, біохімічний аналіз крові визначає вміст двох видів цього пігменту-білірубіну загального і прямого. Високий загальний білірубін-ознака онкологічних захворювань, захворювань печінки, гепатиту, отруєння або цирозу, жовчнокам’яної хвороби або нестачі вітаміну B12. Підвищення прямого білірубіну говорить про гострий вірусному або токсичному гепатиті, інфекційному ураженні печінки, сифілісі, холециститі, жовтяниці у вагітних і гіпотиреозі у новонароджених.

Фермент

У більшості випадків біохімічний аналіз крові визначає рівень наступних ферментів:

 • Амінотрансфераз – підвищений рівень виявляється при гострому гепатиті, некрозі печінки, інфаркті міокарда, травмах і захворюваннях скелетних м’язів, холестазі і хронічному гепатиті, важкої гіпоксії тканин.
 • Лактатдегідрогеназ – рівень цього ферменту підвищується при інфаркті міокарда, інфаркті нирок, міокардиті, великому гемолізі, емболії легеневої артерії, гострих гепатитах.
 • Креатинфосфокіназ – підвищується при інфаркті міокарда, некрозі скелетної мускулатури, епілепсії, міозитах і м’язових дистрофіях.

Аналізи в Харкові. Де здати?

Здати необхідні аналізи, в тому числі біохімічний аналіз крові ви можете в одному з пунктів забору аналізів лабораторії «ЦМЕІ» по Харкову: Салтівка, центр, ХТЗ, проспект Гагаріна та інші райони міста. Ми гарантуємо Вам правильність забору аналізів, вірні результати, які будуть готові в призначений термін. Будемо раді Вам допомогти!

Вам будет также интересно

Комментарии: