Что такое холецистит Симптомы, диагностика и лечение ЦМЭИСтатті 

Що таке холецистит? Симптоми, діагностика та лікування

Таке захворювання частіше поширене у жінок, але зустрічається і у представників сильної половини людства.

За фактом, холецистит-хронічне запалення жовчного міхура. У нормі за добу печінка виробляє до 2 літрів жовчі, і весь цей обсяг потрапляє в кишечник саме через жовчний міхур і його протоки, далі сприяючи процесу травлення.

Що може послужити причиною розвитку холециститу?

Застій жовчі в жовчному міхурі або протоках є пусковим фактором у розвитку холециститу. Дане захворювання розвивається на тлі дискінезії жовчного міхура і жовчовивідних шляхів, їх здавленні або перегинах, наявності каменів в жовчному міхурі.

При патологічному розвитку печінки і жовчного міхура, частому переїданні або тривалих нерегулярних прийомах їжі, ожирінні, глистових інвазіях також відзначаються холецистити. Насправді причин і супутніх факторів розвитку захворювання набагато більше, але фахівці виділяють бактеріальну (інфекційну), алергічну і токсичну природу виникнення холециститу. Інфекція в організмі розноситься з потоком крові і призводить до запалення.

Види холециститу (гострий / хронічний, безкам’яний / кам’яний) і його симптоми

Гострий холецистит зазвичай розвивається після переїдання жирної і смаженої їжі, прийому алкоголю, при наявності каменів в жовчному міхурі або протоках. При наявності гострого запального процесу, паралельно протікає в організмі, наприклад пневмонії, аднекситу, ангіни можливо гострий перебіг хвороби.

Хронічний холецистит характеризується загостреннями і ремісіями. Найчастіше розвивається самостійно, але буває і наслідком гострого холециститу. Основними причинами стають наявність жовчнокам’яної хвороби, запальні процеси підшлункової залози, гастрити, виразкова хвороба шлунка і 12-тіперстной кишки та інші фактори.

Тепер поговоримо про калькульозний (з наявністю «каменів») і безкалькульозний (безкам’яний) перебіг хвороби.

Інфекційне або безкам’яні запалення жовчного міхура. За рахунок того, що жовч не може безперешкодно проходити міхур і протоки, викликаючи зайвий тиск і біль, можливо закидання кишкового вмісту з дванадцятипалої кишки назад в протоки. Саме там міститься інфекція, яка потрапляючи в жовчний міхур, викликає його запалення – некалькульозний (безкам’яний) холецистит.

Некалькульозний холецистит. Симптоми

При даному захворюванні скарги пацієнтів зводяться до прояву тупих болів в правому підребер’ї, що виникають після вживання жирної, смаженої їжі, а також посилюється після фізичних навантажень.

Повинні вас насторожити:

 • гіркота в роті;
 • нудота, блювота;
 • підвищення температури тіла (від 37.2 °С до 38.0 °С);
 • при гострій формі захворювання-печінкова колька, що супроводжується нападами сильних болів.

Жовчнокам’яна хвороба або симптоми калькульозного холециститу

Камен” утворюються через те, що відбувається осадження щільних частинок жовчі. Велика частина каменів складається з холестерину (холестеринові камені), білірубіну – пігменту жовчі (білірубінові або пігментні камені) і солей кальцію (вапняні камені). Всі вони розрізняються за своєю структурою.

Самі по собі камені довгий час можуть себе ніяк не проявляти, але вони заважають нормальній роботі жовчного міхура. Симптоматика перебігу захворювання схожа з безкам’яним холециститом, проте має місце міграція болю, а саме:

 • болі в правому і лівому підребер’ї;
 • болі у верхній частині живота;
 • болі за грудиною і в межлопаточной області;
 • біль, що віддає в праву руку;
 • біль, що віддає в щелепу;
 • гіркота в роті;
 • підвищення температури тіла (до 38.0 °С);
 • блювота, що не приносить полегшення;
 • можлива печія.

Якщо ви спостерігаєте у себе перераховані вище симптоми, не варто вдаватися до безконтрольного прийому знеболюючих препаратів і самолікування. При виникненні подібних проблем зверніться за консультацією до гастроентеролога. Тільки лікар може поставити правильний діагноз, виявити причину розвитку захворювання, визначити можливі супутні захворювання шлунково-кишкового тракту, чи не є ваш стан невідкладним (закупорка проток камінням – вимагає хірургічного втручання) і призначити адекватне лікування.

Діагностика холециститу і виявлення природи захворювання

Діагноз ставиться на підставі клінічного огляду (пальпації зони підребер’ї і епігастральній ділянці) і опитування пацієнта (загальні скарги, схильність до даного захворювання: малорухливий спосіб життя, раціон харчування, спадковість, супутні захворювання органів травлення).

 • обов’язково проводиться УЗД черевної порожнини: печінки, жовчного міхура і його проток, підшлункової залози;
 • лабораторна діагностика включає загальний аналіз крові, аналіз сечі і калу (копрограма), біохімічний аналіз крові( печінкові проби), рівень цукру в крові;
 • фіброгастроскопія (ФСГД) – ендоскопічне дослідження стравоходу, шлунка і 12-палої кишки.

При холециститі, в 70% відсотків випадків у пацієнтів паралельно протікає виразкова хвороба дванадцятипалої кишки.  Саме тому рекомендовано проходження фіброгастроскопічного дослідження (гастроскопії).

Лікування холециститу

Лікування безкам’яного холециститу триватиме консервативним шляхом. Призначення протизапальних препаратів і лікувальної дієти призводять до досить швидкого одужання, а при дотриманні рекомендацій лікаря і тривалої ремісії.

Лікування жовчнокам’яної хвороби

Холецистит, викликаний наявністю каменів в жовчному міхурі або протоках, лікують і консервативним, і хірургічним шляхом. Хотілося б ще раз нагадати, що камені  бувають холестеринові, білірубінові і вапняні. Так ось у своїй практиці ми досить успішно застосовуємо метод розчинення або лізування «каменів» жовчного міхура більше 20 років (медикаментозне лікування). Багато гастроентерологи не підтримують дану методику, але ми маємо приклади доказової медицини і здорових пацієнтів.

Для всіх чи застосуємо консервативний метод лікування? Адже в даній ситуації важливо не нашкодити. Важливо випробувати всі можливі, а головне безпечні методи.

Показання для консервативного лікування жовчнокам’яної хвороби або розщеплення “каменів” жовчного міхура:

 • розмір каменів не перевищує 1,5-2 см;
 • простір, займане камінням менше половини обсягу жовчного міхура;
 • камені не несуть загрозу життю пацієнта і не знаходяться в протоках, закупоривши їх.

При медикаментозному лікуванні захворювання ми призначаємо пацієнтам якісні препарати, здатні розчинити ці камені, спеціальну дієту. У 50-70% випадків ми маємо повністю розчинилися «камені»або «камені», розчинені на 1/2. Головне дотримуватися рекомендацій лікаря, приймати препарати, згідно обумовленої схемою і відвідувати гастроентеролога систематично.

Хірургічне лікування жовчнокам’яної хвороби показано в разі:

 • якщо після 6-ти місяців консервативного лікування камені не розчинилися;
 • закупорювання протоки;
 • гострий калькульозний холецистит.

Після оперативного втручання пацієнт зобов’язаний спостерігатися у лікаря гастроентеролога. 2-3 рази на рік в обов’язковому порядку проводиться підтримуюча терапія.  Буває так, що усунена проблема, але не причина її виникнення. Так, після видалення жовчного міхура, у пацієнтів можуть утворюватися камені в протоках. У нашому лікувально-діагностичному центрі проводиться лікування і спостереження таких пацієнтів з метою профілактики.

Вам будет также интересно

Leave a Comment