<
Статті 

Дискінезія жовчовивідних шляхів: причини, симптоми, діагностика та лікування

Мабуть, кожен чув про такий розлад здоров’я, як дискінезія жовчовивідних шляхів, або безпосередньо з ним стикався. Згідно зі статистичними даними від цієї недуги жінки страждають набагато частіше в порівнянні з представниками сильної половини, що пов’язано з особливостями гормональних і обмінних процесів жіночого організму. Що ж являє собою дане захворювання, які симптоми для нього характерні, яке лікування необхідно пройти і до якого лікаря варто звернутися? Відповіді на ці питання ви отримаєте в даній статті.

Дискінезія жовчовивідних шляхів – що це?

Дискінезія жовчовивідних шляхів (ДЖВП) – це стан, при якому відбувається порушення нормального відтоку жовчі з жовчного міхура. Варто відзначити, що вироблення жовчі здійснюється за допомогою печінки, потім вона надходить в спеціальний резервуар – жовчний міхур, звідки в необхідному обсязі вона потрапляє в кишечник.

При цьому дана жовто-зелена рідина проходить по спеціальних протоках-жовчовивідних шляхах, основне призначення яких полягає в з’єднанні жовчного міхура з дванадцятипалої кишкою. Важливо відзначити, що жовч грає важливу роль для всього організму, так як вона сприяє «дроблення» жирів, засвоєнню білків і вуглеводів.

Небезпека ДЖВП полягає в тому, що вона може привести до появи і розвитку жовчнокам’яної хвороби, а також порушення роботи кишечника і підшлункової залози.

Чому розвивається дискінезія жовчовивідних шляхів?

 • регулярні нервові напруги;
 • психоемоційні розлади;
 • проблеми з виробленням холецистокініну;
 • неправильне харчування (відсутність режиму, переїдання і т. д.);
 • вроджені проблеми (перегородки в жовчному міхурі, його звуження);
 • розслаблені м’язи жовчного міхура і жовчовивідних шляхів.

Крім того, ДЖВП може розвиватися на тлі вже наявних захворювань шлунково-кишкового тракту (дуоденіт, гастрит, виразка шлунка і дванадцятипалої кишки, ентерит), запальних процесів в органах черевної порожнини і малого таза (аднексит, кіста яєчника, пієлонефрит і т. д.), а також захворювань ендокринної системи (гіпотиреоз, недолік тестостерону або естрогену) і т. д.

Характерні симптоми ДЖВП

Існує дві форми даного захворювання:

 • гіпокінетична – тонус жовчного міхура знижений) – супроводжується наявністю тривалої тупого болю в області правого підребер’я, відрижки і нудоти після прийому їжі, можлива поява блювоти. Дана форма захворювання характерна, як правило, для людей похилого віку;
 • гіперкінетична – тонус жовчного міхура підвищений) – супроводжується наявністю різких гострих і короткочасних болів в правому підребер’ї. Варто відзначити, що біль може віддавати в праве плече або лопатку. Дана форма захворювання характерна, як правило, для людей молодого віку.

Крім того, також можуть спостерігатися і такі симптоми:

 • зниження апетиту;
 • здуття живота;
 • потемніння сечі;
 • кал стає більш світлим;
 • гіркота і сухість у роті вранці;
 • наявність неприємного запаху з рота і т. д.

Діагностика ДЖВП в Харкові

У лікувально-діагностичному центрі ЦМЕІ для того, щоб поставити правильний діагноз лікар-гастроентеролог в обов’язково порядку призначає наступні види діагностичних і лабораторних заходів:

 • здача біохімічного аналізу крові – вдається виявити підвищений рівень печінкових ферментів;
 • УЗ-дослідження печінки і жовчного міхура – дає можливість оцінити стан жовчного міхура і його проток, визначити наявність каменів;
 • дуоденальне зондування – необхідно для збору жовчі і проведення аналізу;
 • тести із застосуванням певних препаратів – здійснюється введення медикаментозного засобу, який підсилює вироблення жовчі. Так, в разі наявності захворювання відбувається скупчення жовчі в жовчному міхурі і протоках. В результаті цього протоки розширюються, а міхур збільшується в об’ємі. Це реєструється за допомогою апарату УЗД.

Лікування дискінезії жовчних шляхів в ЦМЕІ

Як правило, лікування полягає в призначенні спеціальної дієти і прийнятті певних лікарських препаратів. Лікар-дієтолог лікувально-діагностичного центру ЦМЕІ зазначає, що необхідно виключити зі свого раціону гостру, смажену, копчену їжу, а також максимально знизити споживання солі і різних спецій. Замість цього збагатити свій раціон овочами і фруктами, цільнозерновими продуктами, рослинними оліями, які сприяють виведенню жовчі.

Що стосується медикаментозних засобів, то лікар-гастроентеролог, як правило, призначає жовчогінні препарати, засоби, які сприяють зниженню підвищеного тонусу м’язів жовчовивідних шляхів, а також ферментні препарати, які полегшують перетравлення їжі. Також може бути призначено дуоденальне зондування, в ході якого через зонд вводиться препарат, що стимулює викид жовчі з жовчного міхура.

Фахівці лікувально-діагностичного центру ЦМЕІ завжди раді Вам допомогти. Отримати консультацію і записатися на прийом ви можете по телефону: +380 (572) 65-18-75; +380 (57) 703-62-24; +38 (073) 036 60 56. Будемо раді допомогти!

Тонєв Валерій Миколайович

Лікар-гастроентеролог, дієтолог вищої категорії

Запис на консультацію за телефонами: (095) 68-95-402; (096) 27-47-520.

Вам будет также интересно

Комментарии: