Гормоны щитовидной железы ЦМЭИСтатті 

Гормони щитоподібної залози

На сьогоднішній день у зв’язку з вкрай несприятливою екологічною ситуацією (наслідками Чорнобиля), величезною кількістю стресових ситуацій, через нестачу важливих мікроелементів (йоду), у пацієнтів все частіше діагностуються хвороби щитоподібної залози.

Появи цих захворювань пов’язані зі зміною її функціональної активності (гіпофункція, гіперфункція), або морфологічної структури органу (утворення зоба, вузлів і ін.).

Клінічні прояви (симптоми) захворювань щитоподібної залози можуть бути абсолютно різні. Так при гіпофункції (гіпотиреозі) спостерігається сильна стомлюваність, зниження працездатності, швидка надбавка у вазі, сухість шкіри, ламкість волосся і ін. У разі гіперфункції щитоподібної залози (тиреотоксикозі) симптоматика захворювань кардинально протилежна: надмірна дратівливість, різке зниження ваги при підвищеному апетиті, порушення сну, підвищена пітливість і ін. Досить часто симптоми захворювань слабо виражені, або їх просто пов’язують з іншими хворобами, не здогадуючись про можливі порушення.

До захворювань щитоподібної залози слід ставитися серйозно. При відсутності лікування вони можуть викликати розвиток станів, небезпечних для життя (тиреотоксичний криз, гіпотиреоїдна кома).

Тому слід щорічно проходити комплексне обстеження у ендокринолога, яке включає в себе візуально – пальпаторне дослідження, УЗД щитовидної залози.

Крім того для коректної постановки діагнозу лікар попросить вас здати аналізи на гормони:

 • аналіз крові на тиреотропний гормон (ТТГ), що продукується гіпофізом. ТТГ регулює синтез гормонів щитоподібної залози;
 • аналіз гормонів, що продукуються щитоподібною залозою: тироксин вільний (Т4) і трийодтиронін вільний (Т3);
 • аналіз на рівень антитіл, що характеризують діяльність залози: антитіла до тиреоглобуліну, до тиреопероксидази, до мікросомального антигену (МСА), до рецепторів ТТГ.

Дослідження рівня гормонів щитовидної залози дуже важливо проходити дітям, так як ці речовини беруть участь в процесах росту тканин, засвоєння клітинами кисню, розвитку організму. Це може запобігти розвитку кретинізму, гіпотиреозу, пояснити затримку статевого розвитку або різкого збільшення ваги.

У лікувально-діагностичному центрі ЦМЕІ (Харків) для ретельного обстеження функцій щитоподібної залози ви можете здати наступні аналізи крові:

 • Загальний тироксин Т4;
 • Вільний тироксин Т4;
 • Загальний трийодтиронін Т3;
 • Вільний трийодтиронін Т3;

Аналізи на загальний і вільний тироксин призначаються з метою діагностики гіпер – або гіпотиреозу, при наявності клінічних проявів дисфункції щитоподібної залози або зоба.

 • Тиреоглобулін ТГ;
 • Тиреоглобулін – йодований білок, є попередником гормонів ТЗ і Т4. Використовується в якості маркера новоутворень.
 • Кальцитонін;

Кальцитонін – контролює рівень кальцію в крові, запобігаючи його різкі зміни в концентрації. У діагностичних цілях служить для визначення наявності медуллярной тиреоїдної карциноми.

 • Аналіз тиреотропного гормону (ТТГ);

Тиреотропний гормон – продукується гіпофізом, регулює синтез гормонів щитовидної залози Т3 і Т4.

При деяких захворюваннях відбуваються зміни в роботі імунної системи, вона сприймає свої клітини, як чужі, і починає виробляти антитіла, які можуть атакувати щитоподібну залозу. Тому важливо досліджувати рівень антитіл до компонентів клітин щитоподібної залози. Ці дані дозволять виявити етіологію захворювання. До них відносять:

 • Аналіз на наявність антитіл до тиреоглобуліну;
 • Аналіз на рівень антитіл до тиреопероксидази;
 • Антитіла до мікросомального антигену (МСА);
 • Антитіла до рецепторів ТТГ.

Аналізи на антитіла до тиреоглобуліну, тиреопероксидази, мікросомального антигену проводяться для виявлення аутоімунних захворювань таких як: тиреоїдит Хашимото, дифузний токсичний зоб, аутоімунний тиреоїдиту та ін.

У лабораторії ЦМЕІ (Харків) проводяться пакетні забори аналізів, адже, як правило, лікарю-ендокринологу потрібно знати кілька показників для постановки діагнозу.

Таке дослідження дозволяє при одноразової здачі крові визначити відразу кілька показників, а також скоротити фінансові витрати пацієнта.

Гормональне дослідження дозволяє найбільш точно визначити роботу нашого організму, досвідчені лікарі-ендокринологи центру ЦМЕІ допоможуть розшифрувати результати аналізів, розібратися в причинах ваших нездужань і, призначивши адекватне лікування, ефективно вирішать проблему з довгостроковим позитивним ефектом.

Вам будет также интересно

Leave a Comment