Статті 

Літні паразити: кліщі і глисти. Як з ними боротися і що робити для того, щоб захистити себе і свою дитину?

Ми всі любимо літо за те, що можна нескінченно довго насолоджуватися прекрасною погодою, гуляти по лісі, відпочивати біля моря, балувати себе різними смаколиками і т.д. здавалося б, що все так прекрасно і нешкідливо. Що може бути в цьому поганого? Але! Не тут-то було. Зіпсувати літній відпочинок і враження про нього можуть так звані літні паразити, зокрема кліщі і глисти. Одні вражають нас зовні, а інші “поселяються” всередині. Особливо страждають від них діти. Незважаючи на те, що ми багато чули про дані паразитах, все ж залишається багато питань відносної даної теми.

Як глисти потрапляють в наш організм?

Виділяють 4 основних шляхи потрапляння паразитів в організм людини:

 • Аліментарний. В даному випадку людина уражається через заражену їжу, воду і брудні руки.
 • Контактно-побутовий. Паразити потрапляють в організм людини через побутові предмети, від чотириногих друзів або вже заражених членів сім’ї.
 • Трансмісивний. Причиною зараження служать кровоссальні комахи.
 • Перкутантний або активний. Паразити потрапляють в організм через шкіру або слизові оболонки. Це відбувається, наприклад, при контакті із зараженим грунтом або купанні у відкритих водоймах.

Маленькі діти – основні жертви глистів

В даному випадку в групі ризику виявляються маленькі діти, які, як правило, страждають через свою цікавість. Вони шалено люблять все досліджувати (пісочниці, калюжі), грати з кішками і собаками, можуть вживати в їжу немиті овочі і фрукти, тягнуть брудні руки в рот і т.д. також важливо відзначити, що в даному віці шлунково-кишковий тракт ще не володіє відповідними захисними властивостями, тому і є дуже сприйнятливим до паразитів. Так, в деяких випадках дорослій людині побороти глистів допомагає шлунковий сік, а ось у дітей, на жаль, кислотність шлунка знижена, отже, яйця глистів виживають, а паразити, відповідно, розмножуються і завдають шкоди.

Як зрозуміти що у дитини глисти? Основні симптоми

 • нудота;
 • болі в області живота;
 • порушення стільця;
 • сверблячка в анальній області;
 • зниження апетиту;
 • підвищена втома, млявість, примхливість, неуважність дитини;
 • блідість шкірних покривів;
 • головні болі і запаморочення;
 • порушення сну;
 • поява висипань на поверхні шкіри (не завжди).

Крім того, паразити можуть бути виявлені безпосередньо в стільці дитини. Слід зазначити, що в разі ураження глистами, зазначені симптоми характерні, як для дорослих, так і для дітей.

Важливо! Наявність вищеописаних симптомів має вас насторожити і стати серйозним приводом для звернення за медичною допомогою.

Діагностика та лікування глистів

У тому випадку, якщо є підозри на те, що ви або ваша дитина стали жертвою подібних шкідників, то не варто сидіти склавши руки або намагатися впоратися з проблемою самостійно. Так ви можете тільки втратити час і відповідно запустити проблему. Необхідно негайно звернутися на прийом до лікаря-інфекціоніста або паразитолога.

Спеціаліст для підбору необхідного та ефективного виду терапії може призначити Вам або вашому малюкові проходження наступних видів лабораторних досліджень:

Важливо! Для того, щоб виявити яйця, необхідно «зловити» момент розмноження паразитів, тому слід здавати аналізи тричі з інтервалом 2-3 дня.

Що стосується лікування, то сучасна медицина готова запропонувати кожному з нас різні методи лікування: терапія, заснована на медикаментозних препаратах, фітотерапія і озонотерапія. При цьому важливо відзначити, що підібрати необхідний і відповідний саме Вам вид лікування може тільки фахівець!

Як захистити себе і дитину від»непрошених гостей”?

В першу чергу необхідно пам’ятати про елементарні правила гігієни і кожен раз після повернення додому з вулиці і перед їжею якісно мити руки з милом. Крім того, необхідно в обов’язковому порядку вживати в їжу тільки вимиті овочі і фрукти. Також з малого віку варто відучити дитину від шкідливої звички гризти нігті.

Що стосується м’яса і риби, то дані продукти перед вживанням в їжу повинні пройти необхідну термічну обробку. Варто відзначити, що не меншу небезпеку становить сушена або в’ялена риба, яка вельми популярна в літній сезон. Тому настійно рекомендуємо не купувати її з рук. Також окремо нагадуємо про те, що пити можна тільки кип’ячену або очищену воду.

Дотримання цих простих правил дозволить вам залишатися здоровими і провести літній відпочинок в гарному настрої. Далі більш детально поговоримо про зовнішніх шкідників – кліщах, які не менш небезпечні для людини.

Яку небезпеку несуть в собі кліщі?

Багато хто помилково припускають, що кліщі є комахами. Однак це зовсім не так. Це тварини, що відносяться до типу членистоногих і класу павукоподібних. І це, природно, не додає їм привабливості. Як правило, всі боятися кліщів. І це не дарма. Вони кровоссальні комахи і при укусі можуть заразити людину досить небезпечними захворюваннями. Особливо це стосується дітей, імунітет яких ще досить слабкий і якому йому силу витримати «напад» паразита.

Найбільш привабливі місця укусу

У даних шкідників є свої улюблені місця:

 • голова і шия;
 • область за вухами;
 • груди;
 • рука:
 • спина;
 • пахвові западини.

Варто відзначити, що кліщ не проникає в повному обсязі під шкіру людини. Під шкірою виявляється тільки його голова, а саме тіло залишається зовні. Важливо відзначити, що під час укусу паразит виділяє особливу речовину, завдяки якому він буквально приклеюється до поверхні тіла людини, тому вітер, вода і т.д. йому зовсім не небезпечні. Згодом кліщ “насичується” кров’ю людини, в результаті чого його черевце стає більш роздувся і набуває темне забарвлення.

Де живуть кліщі? Яких місць варто побоюватися?

Кліщі живуть, як правило, в траві і в не високих чагарниках. Крім того, вони вологолюбні, і тому їх чисельність найбільш велика в добре зволожених місцях. Подібні шкідники можуть прикріплятися до нашого одягу, а вже потім вражати тіло. Тому варто бути дуже акуратними під час відпочинку на природі, а після нього ретельно перевіряти вищевказані області тіла на наявність шкідника.

Що робити, якщо ви виявили у себе або своєї дитини кліща?

Відповідь проста. Необхідно звернутися за спеціалізованою допомогою. Багато хто може подумати: “навіщо? Адже можна і самому витягнути його”! Можна. Але для цього необхідно знати важливі правила. В першу чергу паразит повинен бути витягнутий повністю. В іншому випадку може з’явитися запалення і нагноєння. Крім того, ні в якому разі не можна здавлювати кліща під час вилучення, так як може статися видавлювання вмісту кліща разом зі збудниками хвороб (кліщовий енцефаліт, кліщовий бореліоз) в рану. Тому краще не ризикувати і звернутися за допомогою до медичного закладу, де вам обов’язково допоможуть.

Лабораторна діагностика після усунення кліща. Для чого проводиться?

Після того, як лікар або ви самі витягли кліща, фахівці рекомендують пройти лабораторну діагностику, завдяки якій ви переконаєтеся, що кліщ не був переносником небезпечних інфекцій. При цьому аналіз крові на кліщовий енцефаліт і кліщовий бореліоз виконується не раніше, ніж через 10 днів після укусу. У разі виявлення інфекції фахівці нашої клініки вживуть заходів щодо вашого швидкого одужання.

Як захистити себе і свою дитину від кліщів?

 • Для прогулянок в лісовій місцевості вибирайте відповідний одяг і взуття – закриті руки і ноги, прикрита голова і т. д. Пам’ятайте, ви перебуваєте не на пляжі!
 • Рекомендується по можливості вибирати світлу, навіть білий одяг. Так, це досить не практично, особливо в умовах лісу, але на такому тлі легше виявити кліща.
 • По поверненню додому якісно огляньте себе, дитину і домашнього вихованця, якщо він був з Вами, а також різні лісові трофеї у вигляді ягід, букетів і т. д.

Дотримуйтесь вищеописані рекомендації і Вам не доведеться засмучуватися під час літнього відпочинку!

Вам будет также интересно

Leave a Comment