<
ОнкомаркерыСтатті 

Онкомаркери. Інформація для лікарів.

Звертаємо Вашу увагу, що дана інформація більшою мірою представлена для лікарів. Сьогодні пропонуємо поговорити про онкомаркери молочної залози і яєчників.

СА 15-3-онкомаркер молочної залози

СА 15-3 є важливим пухлиноасоційованим маркером, використовуваним в діагностиці карциноми молочної залози і моніторингу перебігу захворювання. Саме динаміка рівня пухлинного маркера представляється більш інформативною, ніж одиничне його визначення. Це може забезпечити виявлення рецидиву і метастазів до клінічної або радіологічної маніфестації захворювання.

Прийнято вважати, що збільшення концентрації маркера в сироватці на 25% є ознакою прогресивного захворювання. Стійке зниження рівня пухлинного маркера свідчить про ефективність проведеної терапії. Для посилення значущості визначення СА 15-3 у хворих на карциному молочної залози доцільно додатково досліджувати вміст у крові деяких інших маркерів пухлинного росту.

Найбільш поширеним є комплекс СА 15-3 і РЕА. Концентрація маркера може зростати при захворюваннях, пов’язаних з ураженням серозних оболонок: ексудативному плевриті, панкреатиті, асциті, перикардиті, перитоніті, аутоімунних захворюваннях, а також при менструаціях, вагітності та лактації.

Показання до призначення онкомаркера СА 15-3

  • Діагностика та моніторинг раку молочної залози;
  • оцінка ефективності проведеної терапії, виявлення рецидивів і метастазів пухлини.

Аналізатор: Cobas E411 (Roche Diagnostics)

Референтний інтервал: до 35 МО / мл

Вартість: 85 грн.

СА 125 – пухлинний маркер яєчників

Рак яєчників становить 30% всіх пухлин репродуктивного тракту, і при цьому є причиною майже половини всіх летальних випадків серед них. Одним з основних факторів, що впливають на успішність лікування раку яєчників, є рання діагностика захворювання. Збільшення концентрації СА 125 в сироватці крові свідчить про різні патологіях яєчників: як злоякісному переродженні тканини яєчників, так і при доброякісних захворюваннях.

Підвищення вмісту СА125 в сироватці крові може відбуватися також при вагітності, під час менструації, при доброякісних пухлинах матки, ендометріозі, раку тіла і шийки матки, фаллопієвих труб, при запальних процесах в черевній порожнині, а також при ряді злоякісних негінекологічних захворюваннях — підшлункової залози, легенів, шлунково-кишкового тракту.

Діагностична значимість методу значною мірою залежить від гістологічного типу пухлини, вона максимальна у випадку серозних карцином яєчників, порівняно з іншими карциномами, і зокрема, муцинозними карциномами.

Показання до призначення онкомаркера СА 125

  • раннє виявлення РЯ у жінок з високим ризиком цього захворювання (у поєднанні з трансвагінальним УЗД);
  • диференціальна діагностика підозрілих утворень в малому тазу після менопаузи;
  • виявлення рецидивів, моніторинг і прогноз для жінок з РЯ.

Аналізатор: Cobas E411 (Roche Diagnostics)

Референтний інтервал: до 35 МО / мл

Вартість: 85 грн.

Важливість визначення СА125 в діагностиці РЯ безсумнівна. Рівень СА125 підвищений більш ніж у 80% всіх пацієнток з РЯ. Однак його чутливість на I і II стадіях досить низька – він підвищений не більше ніж у 50% пацієнток.

Для підвищення діагностичної значущості лабораторних досліджень була вивчена можливість використання поєднаного застосування СА125 та інших онкомаркерів. Найкращі результати були отримані при використанні НЕ4 (секреторний білок 4 епідидимісу). НЕ4 належить до сімейства інгібіторів протеїназ і експресується в нормальному епітелії репродуктивних органів, верхніх дихальних шляхів і підшлункової залози.

Підвищена продукція НЕ4 виявлена при раку яєчника і ендометрія, рідко – при поширеній формі аденокарциноми легенів. Поєднане визначення двох маркерів (НЕ4 і СА125) має більш точним діагностичним значенням для виявлення епітеліального РЯ, ніж будь-який з маркерів окремо або інші комбінації.

Ефективність аналізу HE4 у поєднанні з CA 125 для оцінки ризику епітеліального раку яєчника у пацієнтів з пухлиноподібним утворення в малому тазу була встановлена в міжнародному клінічному випробуванні в декількох центрах. Був розроблений алгоритм (ROMA = алгоритм оцінки ризику злоякісної пухлини яєчника) для оцінки ризику епітеліального раку яєчника. Алгоритм бере до уваги значення HE4 і CA 125, а так само менопаузальний статус пацієнта. Алгоритм дозволяє розрахувати ймовірність виявлення епітеліального раку яєчника. Алгоритм був використаний для поділу жінок за групами ризику виявлення епітеліального раку яєчника.

Необхідно враховувати наступне:

  • Рівень HE4 не може бути використаний в якості абсолютного показника наявності або відсутності злоякісного захворювання, і аналіз Elecsys HE4 не повинен бути використаний в якості тесту для виявлення раку.
  • Результати Elecsys HE4 слід використовувати разом з іншими клінічними даними;
  • Якщо результати Elecsys HE4 не відповідають клінічній картині, пропонується додаткове обстеження для підтвердження аналізу.
  • Ще не було затвердження ROMA для наступних груп пацієнтів: вже лікувалися від злоякісних пухлин, що проходять курс хіміотерапії, і пацієнти у віці до 18 років.

У лабораторії ЦМЕІ проводиться обстеження з розрахунком індексу ROMA.

Вам будет также интересно

Комментарии:


Позвоните нам