Современные методы лабораторной диагностики инфекций, передаваемых половым путемСтатті 

Сучасні методи лабораторної діагностики інфекцій, що передаються статевим шляхом

Людину оточує безліч вірусів і бактерій, які при певному збігу обставин можуть викликати неприємні, а іноді небезпечні хвороби. Такими є захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ).

Найпоширеніші захворювання, що передаються статевим шляхом

Статистика говорить про те, що ті чи інші захворювання є у кожного другого жителя Землі. А доросла людина, що веде активне сексуальне життя, стикався з одним з них хоча б раз. Серед інфекцій, що передаються статевим шляхом, найчастіше зустрічаються:

 • кандидоз (молочниця);
 • генітальний герпес;
 • трихомоніаз;
 • гарднерельоз;
 • хламідіоз;
 • гонорея;
 • мікоплазмоз;
 • уреаплазмоз;
 • гепатит В і С.

Незважаючи на назву, більшість з цих хвороб можна підхопити навіть не займаючись сексом. Виключно статевим шляхом передається гонорея (тріппер) і сифіліс. А ось трихомоніаз, папіломовірус і герпес можна отримати побутовим шляхом, в басейні або річці. Хламідіоз, уреаплазмоз і мікоплазмоз дуже часто передаються від матері до дитини під час вагітності. Випадки зараження гепатитом В, С зустрічаються під час хірургічних операцій, косметологічних і стоматологічних процедур.

Сучасна діагностика інфекцій, що передаються статевим шляхом

Симптоми інфекцій, що передаються статевим шляхом, дуже схожі: свербіж, печіння, подразнення, з’являються патологічні виділення, біль або дискомфорт під час або після статевого акту. Так при первинному зараженні хламідіозом, гонореєю, уреаплазмозом виникає свербіж і печіння при сечовипусканні. Так само починається трихомоніаз і молочниця. Симптоми генітального герпесу-хворобливі висипання на статевих органах.

Так як багато захворювань мають схожу симптоматику, визначити їх може тільки лікар на підставі опитування та огляду пацієнта, комплексних досліджень виділень (мазок). У лабораторії досліджують зразок виділень під мікроскопом, щоб встановити присутність мікроорганізмів, що викликають такі інфекції. У деяких випадках будуть потрібні аналізи крові для виявлення патології.

Якщо ви помітили у себе подібні симптоми – ні в якому разі не займайтеся самолікуванням. Своєчасна діагностика і комплексний підхід до лікування захворювання дозволять уникнути ускладнень і рецидивів. Для достовірної діагностики інфекцій, що передаються статевим шляхом, і призначення адекватного лікування, необхідно звернутися до дерматовенеролога (Харків), який на основі симптоматики, призначить аналізи і складе схему лікування.

Для діагностики ЗПСШ проводять такі аналізи:

 • ІФА (імуноферментний аналіз);
 • ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція);
 • мікроскопічне дослідження мазка;
 • бактеріологічний посів (бакпосів);
 • мазок на цитологію;
 • аналіз крові (при необхідності).

ІФА (імуноферментний аналіз) — дозволяє визначити наявність антитіл до збудника або антигену в досліджуваному матеріалі (сироватка крові, урогенітальні мазки).

ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) — за допомогою ПЛР можливо визначити присутність і/або кількість ДНК або РНК збудника ЗПСШ.

Розшифровка гінекологічного мазка:

Мікроскопічне дослідження мазка дозволяють виявити захворювання, що передаються статевим шляхом, запалення. Для дослідження беруться мазки з піхви, а також шийки матки і сечівника (уретри) спеціальним шпателем. Взяті виділення наносяться на Предметні скла з позначеннями: піхву – «V», уретра – «U», шийка матки – «C». У лабораторії спочатку проводиться фарбування мазків спеціальними барвниками (по Граму). Далі Матеріал досліджується під мікроскопом.

Розшифровка загального аналізу мазка проводиться за такими показниками:

Плоский епітелій. При нормальних показниках епітелій (клітини, що вистилають піхву і шийку матки) присутній. Його кількість варіюється в залежності від менструального циклу. У нормі – до 15 клітин в поле зору, більший показник може вказувати на запальний процес (вагініт, цервіцит, уретрит). Якщо клітини епітелію в мазку не виявлені-це говорить про нестачу естрогенів або атрофії епітеліальних клітин.

Лейкоцит. Ці клітини виконують захисну функцію в організмі, перешкоджаючи проникненню інфекції. У нормі їх кількість в піхву і уретрі – до 10, а в шийці матки-до 30. Якщо розшифровка мікроскопії мазка показує перевищення лейкоцитів, то це ознака запалення.

Лактобацили (палички Дедерлейна) – представники нормальної мікрофлори піхви. При здорових показниках їх в мазку має бути велика кількість. Мала кількість-ознака порушення мікрофлори піхви.

Слиз – виробляється залозами піхви і цервікального каналу. У нормі має міститися незначна кількість слизу.

Грибок Кандида – його наявність при розшифровці аналізу вказує на молочницю.

Якщо аналіз мазка показує наявність чужорідних мікроорганізмів (гонококи, дрібні палички, трихомонади, атипові клітини та ін.), то це свідчить про наявність інфекції.

Розшифровка бакпосева:

Для уточнення діагнозу іноді необхідно провести бактеріологічний посів. Цей аналіз виявляє чутливість збудника інфекції до антибіотиків. При цьому методі відібраний матеріал поміщається в живильне середовище на 7-15 днів. У розшифровці аналізу мазка кількість представників нормальної, умовно патогенної і патогенної флори вказується в КУО (колонієутворюючі одиниці).

Розшифровка мазка на цитологію:

Мазок на цитологію (мазок по Папаніколау) – це мікроскопічний аналіз, що проводиться для визначення розмірів, форми, кількості і розташування клітин.

Розшифровка мазка на онкоцитологию така: негативний резезультат (нормальний) – всі клітини плоского і циліндричного епітелію без особливостей; позитивний – наявність атипових клітин (різних за формою, розмірами, розташованих патологічно).

Причиною позитивного мазка можуть бути інфекційні запалення, фонові захворювання (ерозія, поліпи та ін.), а також передракові стани (дисплазія) і рак шийки матки.

Результати аналізів повинні трактуватися виключно лікарем. Грунтуючись на результатах аналізу і чутливості організму до препаратів, доктор призначить відповідне лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом. Після лікування, через 2-3 тижні, рекомендується пройти повторне комплексне обстеження ЗПСШ, щоб переконатися в тому, що лікування було успішним і уникнути рецидивів.

Вам будет также интересно

Leave a Comment