Аллергические заболевания. Клинические проявления и диагностикаСтатті 

Алергічні захворювання. Клінічні прояви та діагностика

В даний час існує досить багато різних способів виявити алерген (алергічні захворювання). Але! Поставити правильний діагноз, грунтуючись тільки на одному аналізі на алергени, неможливо. Необхідно комплексне обстеження. В першу чергу-це консультація лікаря-алерголога, який вивчить ваші скарги, особливості розвитку захворювання, а також інші індивідуальні особливості. Тільки після цього можуть бути призначені певні аналізи на алергію.

Як проявляються алергічні захворювання? Загальна симптоматика

 • Ураження верхніх дихальних шляхів: чхання, закладеність носа, ринорея (рясні слизові або водянисті виділення з носа);
 • Ураження нижніх дихальних шляхів: задишку і диспное (дискомфорт при диханні, наприклад, скутість грудної клітини, потреба в глибокому вдиху);
 • Сверблячка в області очей, носа, шкірних покривів.

У деяких випадках алергічні стани можуть супроводжуватися набряком носових раковин, болем в придаткових пазухах носа при пальпації, гіперемією (почервоніння) і набряк кон’юнктиви (слизової оболонки ока), кропив’янкою.

Стридор, задишка і гіпотонія є ознаками анафілаксії, що становлять небезпеку для життя.

Діагностика алергії. Аналізи при алергії.

В першу чергу проводиться збір анамнезу, який повинен включати:

 • Відомості про наявні симптоми, зміни, які відбуваються з плином часу;
 • Інформацію про провокуючих факторах, якщо така є;
 • Зв’язок з порою року або певними ситуаціями (період цвітіння рослин, після контакту з тваринами, під час фізичних навантажень, поява симптомів після відвідування певних місць);
 • Наявність схожих симптомів серед близьких родичів;
 • Відомості про те, яка реакція спостерігається при лікуванні, якщо воно проводилося;
 • Вік, в якому проявилося захворювання.

Додатково для постановки діагнозу може бути призначена лабораторна діагностика, яка включає в себе:

 • загальний аналіз крові та визначення рівнів сироваткового IgE (неспецифічні тести);
 • проведення шкірних проб і тестування алерген-специфічної сироватки IgE (специфічні тести);
 • проведення провокаційних проб на алергени.

Алергічні захворювання. Неспецифічні тести

Існує ряд тестів, завдяки яким вдається підтвердити/ спростувати алергічну природу симптомів.

Може бути проведений загальний аналіз крові для виявлення еозинофілії. Подібний аналіз підходить всім пацієнтам, за винятком тих, хто отримує глюкокортикоїди (дані препарати значно знижують рівень еозинофілів). Але! Такий тест не завжди є досить інформативним. Це пов’язано з тим, що концентрація еозинофілів в крові може бути підвищена при атопіях, а також інших станах (підвищена чутливість до певних лікарських препаратів, аутоімунних порушеннях, паразитарних інфекціях та ін.).

Крім того, в деяких випадках проводиться дослідження кон’юнктивальної, назальної секреції або слини на вміст лейкоцитів. У разі виявлення будь-якої кількості еозинофілів передбачається TH2-опосередковане алергічне запалення.

Підвищення рівня сироваткового IgE може спостерігатися при атопічних порушеннях. Однак це не є серйозним діагностичним ознакою. Пов’язано це з тим, що підвищення IgE може бути обумовлено наявністю паразитарних інфекцій, інфекційного мононуклеозу, аутоімунними захворюваннями, лікарською алергією та ін.

Діагностика алергії. Специфічні тести

Шкірні проби мають на увазі використанням стандартизованої концентрації антигену, яка вводиться безпосередньо в шкіру. Подібні тести виконуються в тих ситуаціях, коли після збору анамнезу і загального обстеження не вдається визначити причину появи тих чи інших симптомів.

Який антиген буде вводитися, залежить від даних анамнезу і географічного положення. Найбільш часто використовуються антигени пилку (дерев, трави, бур’янів), домашнього пилу, вовни тварин, цвілі, кліща, харчових продуктів, лікарських препаратів.

Шкірні проби більш інформативні при діагностиці риносинуситів і кон’юнктивітів, ніж при діагностиці алергічної астми або харчової алергії.

Шкірні проби можуть проводитися за допомогою 2-х технологій:

 • Підшкірне введення або прик-тест (укол) – допомагає виявити найбільш поширені алергії;
 • Внутрішньошкірне введення-використовується, як правило, при оцінці чутливості до алергену при негативному або сумнівному результаті підшкірного тесту.

Необхідно мати на увазі, що певні препарати можуть впливати на результат, тому перед тестом слід проконсультуватися з лікарем і обов’язково повідомити про тих медикаментах, які ви приймаєте.

У тому випадку, прийом медикаментозних препаратів, які перешкоджають адекватній інтерпретації результатів досліджень, не може бути виключений, або, коли захворювання шкіри (екзема, псоріаз) ускладнюють тестування, рекомендують проведення тестування на алерген-специфічну сироватку IgE. В даному випадку застосовують фермент-мічені анти-IgE антитіла для виявлення зв’язування сироватки IgE з відомим алергеном.

Аналіз на алергени (Харків). Де провести?

Більшість пацієнтів впевнене, що при появі симптомів алергії необхідно зробити алергопроби і все відразу з’ясується. Однак це не зовсім так. Одного такого аналізу, як правило, не достатньо. Адже важливо отдифференцировать алергічний стан від схожих за симптоматикою проблем.

У лабораторії ЦМЕІ на Академіка Павлова, а також в одному з 14 пунктів забору аналізів по місту ви можете здати необхідні аналізи, включаючи алергопроби та імунологічні дослідження. Будемо раді Вам допомогти!

Вам будет также интересно

Leave a Comment