<
Измерение кислотности желудочного сока ЦМЭИСтатті 

Вимірювання кислотності шлункового соку: як визначається і в яких випадках?

Кислотність шлункового соку – характеристика, яка визначає рівень вмісту соляної кислоти в шлунковому соку. Вона вимірюється за шкалою рН, і в нормі повинна відповідати показникам від 1,5 до 2,0 натщесерце. Максимальний показник кислотності – 0,86 рН, а мінімальний – 8,3 рН.

Рівень кислотності шлункового соку грає найважливішу роль в роботі шлунково-кишкового тракту. Якщо відбувається його зміна, то збій відбивається на роботі всієї системи.

Симптоми зниженої і підвищеної кислотності

Зміна рівня кислотності шлунка зазвичай відбувається в бік підвищення, при цьому з’являється дискомфорт при прийомі їжі і інші характерні симптоми підвищення кислотності:

 • пекучий біль в шлунку;
 • відчуття тяжкості після їжі;
 • печія;
 • запір;
 • кислотна відрижка.

Періодично кислотність може підвищуватися, в залежності від вживаних продуктів харчування. Але якщо ці симптоми стали регулярними, то слід звернутися до лікаря за більш докладною діагностикою, оскільки підвищена кислотність може стати причиною гастриту, спровокувати ерозії або навіть виразку шлунка.

Знижена кислотність проявляється такими симптомами:

 • зниження апетиту;
 • ранкова нудота (натщесерце);
 • бурчання в животі;
 • присмак міді в роті;
 • відрижка тухлим яйцем.

Низька кислотність шлунка небезпечна в першу чергу порушеннями в роботі шлунково-кишкового тракту. Недолік соляної кислоти позначається на якості перетравлення їжі. Погано перероблена, вона гниє в кишечнику, викликаючи здуття живота, метеоризм, запор або пронос. Захворювання кишечника в свою чергу провокують зниження опірності імунної системи.

Самолікування ферментними препаратами може давати короткочасний результат, однак, низька кислотність шлунка може бути симптомом і більш серйозних порушень. Так, знижена кислотність спостерігається при анацидному гастриті і навіть при раку шлунка. Отже, своєчасна діагностика зміни кислотності шлунка допоможе уникнути важких захворювань.

Вимірювання кислотності шлункового соку

Перераховані симптоми зміни кислотності не дають можливості однозначно ставити діагноз, так як вони характерні для багатьох захворювань органів шлунково-кишкового тракту. При регулярному прояві симптомів, необхідно пройти медичне обстеження, на підставі якого буде поставлений діагноз і призначено адекватне лікування.

У діагностичному центрі ЦМЕІ (Харків) проводиться сучасна діагностика захворювань шлунково-кишкового тракту, в тому числі і дослідження шлунка і вимірювання кислотності шлункового соку. У нас ви зможете пройти комплексне обстеження і отримати консультації кращих фахівців. Ми застосовуємо наступні методи вимірювання кислотності шлункового:

 • зондування;
 • рН-метрія;
 • ацидотест.

Зондування або ендоскопія є головним інвазивним методом визначення показників кислотності шлунка. Для нього застосовують шлункові зонди різної товщини і довжини. Для вивчення секреторної активності шлунка застосовують товстий шлунковий зонд діаметром 10 – 12 мм, довжиною до 75 см. Для визначення кислотності шлунка використовують тонкий зонд діаметром 3 – 5 мм і довжиною 100-150 см.

До неінвазивних методів визначення кислотності відносять ацидотест, який показує рівень кислотного середовища за ступенем фарбування сечі. З його допомогою визначають секреторну діяльність шлунка за наявністю уропепсину. Однак, ацидотест рідко застосовують як єдиний метод діагностики, зазвичай їм доповнюють класичні дослідження.

Ще один неінвазивний метод (без ковтання зонда) – дихальна рН-метрія. Під час процедури проводиться вимірювання кислотності в шлунку на підставі повітря, що видихається. Пацієнт видихає повітря в спеціально заготовлені стерильні шприци, які передаються в лабораторію для проведення тестування і зчитування результату.

При підвищеній кислотності рекомендується додатково пройти тест на Хелікобактер. Ця бактерія є причиною виразкової хвороби, і її поява в організмі часто є причиною підвищення рівня соляної кислоти. Аналізи на Хелікобактер пілорі беруться з калу і сечі, також може бути досліджена кров хворого.

Лікування відхилень в кислотності шлунка

Як підвищення, так і зниження кислотності викликає безліч неприємних відчуттів і може стати початком серйозних захворювань. Відсутність своєчасної діагностики і початку лікування загрожує гастритом, диспепсією, дуоденітом, роз’їданням оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки (виразка). Не кажучи вже про постійний дискомфорт, пов’язаний з відрижками, запорами, печією і нетравленням шлунка.

Якщо ситуація не перейшла в стадію захворювання, все можна вирішити спеціальними дієтами з дробовим харчуванням і винятком певних продуктів, що впливають на кислотність. У більш важких випадках застосовується медикаментозне лікування, спрямоване на нормалізацію кислотності шлунка, які підбираються в залежності від рівня соляної кислоти.

У продажу є безліч препаратів, які застосовують при підвищеній і зниженій кислотності шлунка. Їх продають без рецепта, тому багато роками займаються самолікуванням замість того, щоб звернутися до лікаря. Однак, вчасно визначити рівень кислотності шлункового соку дуже важливо, так як він може бути показником серйозного захворювання, а не просто деякого відхилення в стані здоров’я.

Вам будет также интересно

Комментарии: