Статті 

Кольпоскопія

Кольпоскопія – це діагностичний огляд шийки матки і стінок піхви з використанням спеціального приладу-кольпоскопа. Даний медичний оптичний прилад являє собою бінокуляр і освітлювальний прилад. Так, в ході процедури під різним збільшенням (в 2,5; 5; 7; 10-15 разів) вдається розглянути і дати оцінку слизових шийки матки і піхви. Дослідження спрямовані на виявлення навіть самих незначних змін тканин, таких як мікрокрововиливи, ерозії і т. д.

Крім того, така процедура дозволяє стежити за динамікою розвитку захворювання, а також за ефективністю призначеного лікування. Також під час кольпоскопії, при необхідності, лікар має можливість виконати біопсію – забір невеликої кількості аномальних клітин для лабораторних досліджень.

Для чого виконується кольпоскопія?

 • проводиться оцінка стану слизової шийки матки і піхви;
 • визначається наявність деформацій, розривів, запальних процесів в матці;
 • дозволяє виявити новоутворення;
 • виконується оцінка стану слизової і судин;
 • виконати взяття мазків і біопсії, що дає можливість отримати більш детальну інформацію про наявні зміни.

Види колькоскопії

 • оглядова або проста кольпоскопія – здійснюється огляд шийки матки з дзеркалами під багаторазовим збільшенням;
 • кольпоскопія з кольоровими фільтрами – використовується для докладного вивчення епітелію і судинного малюнка. Так, через кольорові фільтри, кровоносні судини стають більш чітко помітні;
 • розширений метод кольпоскопії – оглядається і оцінюється шийка матки, однак для цього використовують спеціальні засоби. Це, як правило, 3%-ний розчин оцтової кислоти і розчин гліцерину з люголем. В ході процедури оцінюється реакція тканин у відповідь на обробку медикаментозними засобами. При цьому можливо дуже чітко розглянути межі ділянок зі змінами, їх глибину і т. д.;
 • метод хромокольпоскопіі – шийка матки обробляється спеціальним барвником (наявні відхилення не фарбуються), що дозволяє виявити і уточнити патологічний процес, а також виявити зовнішні лінії ураження;
 • метод кольпомікроскопії – під час дослідження вдається виконати збільшення до 300 разів, що дає можливість оцінити мікроскопічну будову клітин і їх складових елементів (ядра, цитоплазми, включень).

Як правило, в умовах лікувально-діагностичних центрів застосовується оглядова і розширена кольпоскопія.

Підготовка до проведення кольпоскопії

Дана процедура здійснюється в ході звичайного гінекологічного огляду. Однак за кілька днів до проведення кольпоскопії рекомендується утриматися від використання мастил, спринцювань, вагінальних тампонів і т.д. до того ж не рекомендується проводити процедуру в перші дні після завершення менструального циклу.

Проведення кольпоскопії

Даний діагностичний метод виконується, як правило, за 5-7 хвилин. Спочатку лікар здійснює візуальний огляд піхви і шийки матки з використанням дзеркал. При цьому дослідженні визначається положення, розмір, стан самої матки, маткових труб і яєчників. Далі гінеколог проводить огляд стінок піхви і цервікального каналу.

Так, в нормі контури матки повинні бути рівними і чіткими. Крім того, довжина матки у жінки репродуктивного віку в середньому дорівнює 6-8 см, ширина – 4 см, Товщина – 2-3 см.у тому випадку, якщо необхідне проведення біопсії, лікар спеціальним інструментом здійснить забір невеликого шматочка тканини (2-3 мм).

Навіщо проводиться кольпоскопія?

Даний діагностичний захід здійснюється з метою виявлення таких захворювань:

 • екзофітні кондиломи-розвивається внаслідок папіломавірусної інфекції;
 • цервіцит (ендоцервіцит) – являє собою запалення шийки матки, збудником якого, як правило, є гонококи і гноеродние бактерії;
 • атрофія – в більшості випадків є результатом нестачі естрогенів, досить часто спостерігається в постменопаузі;
 • виразка (справжня ерозія) – це дефект епітелію, локальне його відсутність. З’являється внаслідок запалення, гормонального дисбалансу, травми і т. д.;
 • ендометріоз – клітини ендометрія (внутрішнього шару стінки матки) розростаються за межами цього шару;
 • дисплазія шийки матки – патологічний процес, що розвивається в епітелії шийки матки, який, при відсутності відповідного лікування, може перейти в рак шийки матки;
 • поліпи шийки матки – це доброякісне розростання залозистої тканини ендометрія, причиною цього, як правило, служить порушення гормонального фону в організмі.

Рекомендації після проведення кольпоскопії

Як правило, дана процедура проходить швидко і безболісно, тому особливих правил щодо того, що потрібно робити після її проведення не існує. Ви можете вести звичний для Вас спосіб життя без будь-яких обмежень.

Однак в деяких випадках (після проведення біопсії) протягом декількох днів у Вас можуть бути невеликі виділення (сукровичні, коричневі, слизові), причиною чого служить пошкодження судин. Крім того, в подібній ситуації рекомендується не здійснювати спринцювання, не використовувати тампони, вагінальні препарати і засоби інтимної гігієни.

Де провести кольпоскопію в Харкові?

В даний час фахівці стверджують, що кольпоскопія є одним з найбільш інформативних методів діагностики патології шийки матки і піхви. У лікувально-діагностичному центрі ЦМЕІ, на Академіка Павлова, дану процедуру виконують досвідчені і грамотні фахівці. Тому ви можете бути впевнені в тому, що не тільки діагностика буде проведена швидко, якісно і безболісно, але і в тому, що будуть грамотно розшифровані результати і призначено адекватне лікування.

Вам будет также интересно

Leave a Comment