<
Появился фурункул. Что делать?Статті 

З’явився фурункул. Що робити?

Фурункули (нариви, в народі «чиряк») являють собою гостре запалення волосяного мішечка (фолікула) шкіри. Викликано подібне запалення стафілококової інфекцією, яка надає вражаючу дію на сам волосяний фолікул, а також на навколишні його шкірні покриви. Що робити, якщо з’явився фурункул? Яка профілактика існує? Пропонуємо розібратися в даних питаннях.

Причини появи фурункулів

Для появи фурункула необхідний не тільки джерело, власне стафілокок, а й інші сприятливі фактори, як внутрішні (ендогенні), так і зовнішні (екзогенні фактори).

До екзогенних факторів відносять:

 • тертя одягу на попереку, шиї, сідницях;
 • різні пошкодження шкіри: подряпини, расчеси або ранки;
 • постійне зіткнення з пилом, мастильними складами і хімічними компонентами.

В даному випадку збудник захворювання потрапляє в шкірні покриви через отримані пошкодження. В результаті він проникає в сприятливе для себе середовище і починає активно розмножуватися, викликаючи запалення.

Що стосується ендогенних факторів, то до них відносять:

 • переохолодження / перегрівання організму;
 • фізичне / нервове виснаження організму;
 • підвищена пітливість;
 • недостатня гігієна;
 • ендокринні захворювання (цукровий діабет, ожиріння);
 • хвороби кишечника, шлунка, часті ГРЗ, патології нервової системи;
 • порушення гормональних і обмінних процесів;
 • надмірне вживання алкоголю та ін.

Ендогенні або внутрішні фактори призводять до зниження реактивності організму – пригнічення місцевих імунних реакцій.

Існує думка, що є психологічні причини розвитку фурункульозу, тобто для його появи сприятливі такі емоції, як гнів і постійне роздратування. Дане припущення засноване на тому, що негативні емоції стають причиною тривалого виділення гормонів стресу, яке тягне за собою виснаження надниркових залоз, а це призводить до ослаблення імунітету.

Розвиток фурункула. Як протікає захворювання?

Виділяють 3 стадії розвитку даної проблеми:

Стадія 1. Поява підноситься ущільнення (інфільтрат). Воно характеризується яскраво-червоним забарвленням, нечіткими межами, доставляє легкий дискомфорт і хворобливі відчуття.

Стадія 2. Нагноєння і некроз. Через 1-2 дня ущільнення стає більш щільним, поруч розташовані тканини набрякають, хворобливі відчуття також збільшуються. Через 3-4 дні інфільтрат збільшується до 1-3 см, в його середині з’являється стрижень (омертвілі і розпалася тканини). На верхівці фурункула утворюється пустула, яка зовні виглядає як біла головка. У разі, якщо присутня безліч гнійників у пацієнта може спостерігатися підвищення температури тіла до 37-38 градусів. Крім того, присутні симптоми інтоксикації (отруєння): слабкість, головний біль. Дана стадія триває близько 3-х днів.

Стадія 3. Загоєння. Пустула розкривається – через верхівку фолікула виділяється гній (в деяких випадках з домішкою крові). В результаті на місці гнійника з’являється виразка, яка має нерівні краї. На даній етапі, стан хворого поліпшується, температура тіла приходить в норму, хворобливі відчуття відступають.  Протягом декількох днів наявна виразка заживає. З’являється синювато-червоний рубець, який поступово потім стає більш блідим.

Фурункули можуть утворюватися на будь-якій ділянці тіла (крім підошви і долонь, так як відсутні волосяні цибулини). Найбільш часто нариви з’являються на обличчі, в області вух і носа, на задній поверхні шиї, на стегнах, передпліччях і сідницях.

З’явився фурункул. Що робити? До кого звернутися?

Підібрати правильну терапію при появі фурункула вам допоможе грамотний дерматолог, який в разі необхідності направить Вас до хірурга для розтину гнійника. Для визначення загального стану Вам можуть бути призначені аналізи. В окремих випадках дерматолог може взяти бактеріальний пасев для того, щоб з’ясувати етіологію патогенних мікроорганізмів. Також може застосовуватися дерматоскопія, наприклад, при фурункульозі вуха.

Лікування фурункульозу – це комплекс заходів, який, як правило, включає:

 • харчування – раціон повинен бути збагачений білками і клітковиною, слід обмежити жири, рафіновані вуглеводи (солодощі);
 • місцева (використання кремів, мазей) і антимікробна терапія (прийом антибіотиків);
 • хірургічне втручання – передбачає розтин і очищення гнійника;
 • імунотерапія – актуальна при хронічному фурункульозі і передбачає проведення специфічної імунотерапії, яка спрямована на вироблення в організмі антитіл проти стафілококів.

У лікувально-діагностичному центрі ЦМЕІ (Харків) прийом ведуть грамотні фахівці (дерматолог, хірург, ендокринолог та ін.), які допоможуть вирішити наявну проблему, а також встановити справжню причину її появи. Крім того, в нашому медцентрі ви також можете виконати всі необхідні діагностичні заходи і здати відповідні аналізи. Все це в комфортній обстановці і за доступними цінами. Будемо раді Вам допомогти!

Вам будет также интересно

Комментарии: