Биохимический анализ крови. Расшифровка результатовСтатті 

Біохімічний аналіз крові. Розшифровка результатів

Мабуть, кожен з нас хоча б раз стикався з таким словосполученням, як «кров на біохімію» (біохімічний аналіз крові). Це досить інформативний аналіз, який часто призначають лікарі різного профілю. Для його проведення проводиться забір крові з вени з подальшим тестуванням її показників. Отримані результати зводяться в досить велику таблицю і, як правило, багато хто задається питанням, стосовно розшифровки зазначених в ній значень. Якраз сьогодні і хочемо торкнутися даного питання.

Білки

 • Биохимический анализ крови. Расшифровка результатовАльбумін – білок продукується печінкою і становить до 65% плазми крові. Підвищення даного показника сигналізує про можливе зневодненні організму при захворюваннях шлунково-кишкового тракту або ротавірусних інфекціях. Також зростає цей показник під час цирозу, діабету, вовчака. Падіння альбуміну зазвичай обумовлено неповноцінним харчуванням, палінням, печінковою недостатністю.
 • Глікозильований гемоглобін – показник необхідний для діагностики та лікування діабету першого і другого типів.
 • Здатність сироватки  звязувати залізо – показник, який показує здатність крові до перенесення заліза. Він важливий для діагностики анемій.
 • Міоглобін – білок, що містить залізо. Його підвищений рівень говорить про серцеві патології. Знижений – спостерігається при поліомієліті і ревматоїдному артриті.
 • Загальний білок – сумарна концентрація всіх білків в сироватці крові. Підвищене значення даного показника говорить про розвиток в організмі інфекційних і запальних процесів, ревматизму, ревматоїдного артриту та ін. Знижений білок сигналізує про проблеми з печінкою, нирками, підшлунковою залозою, кишечником.
 • Ревматоїдний фактор – це антитіла, які викидаються в кров при захворюваннях м’язових і сполучних тканин, вірусних інфекціях, розвитку злоякісних пухлин, системних і аутоімунних захворюваннях. Їх наявність – тривожний сигнал для лікаря. У нормі його бути не повинно.
 • С-реактивний білок (CRP, СРБ) – його стрибок сигналізує про розвиток запального процесу. Цей білок є стимулятором захисних реакцій організму.
 • Трансферрин – білок, який є основним переносником заліза. Його концентрація в крові знижується при анеміях, цирозі печінки, надлишку заліза в організмі, хронічних запальних процесах.
 • Ферритин – сигналізує про порушення метаболізму заліза в організмі. Його підвищення щодо норми говорить про розвиток захворювань печінки, хронічній нирковій недостатності, ракових захворюваннях.

Ліпіди

 • Тригліцериди – продукти вуглецевого обміну в печінці, які додатково можуть надходити в кров з їжею. При цукровому діабеті і серцево-судинних патологіях, а також при вагітності рівень тригліцеридів підвищується. При захворюваннях щитовидної залози, а також недостатньому харчуванні – знижується.
 • Холестерин – речовина, яка утворюється в печінці і в кишечнику, продукт білкового та жирового обміну. Підвищення даного показника спостерігається при надмірному вживанні алкогольних напоїв, наявності проблем з печінкою, а також при таких захворюваннях, як гіпотиреоз і атеросклероз. Низький рівень холестерину свідчить про гіпертиреоз і порушення засвоєння жирів.

Вуглеводи

 • Биохимический анализ крови. Расшифровка результатовГлюкоза – є показником «цукру». Підвищене значення свідчить про наявність таких проблем, як цукровий діабет, тиреотоксикоз, захворювання підшлункової залози, печінки і нирок. Знижений рівень характерний для тих пацієнтів, які зловживають дієтами, у кого присутні ендокринні порушення.
 • Фруктозамін – з’єднання білка з глюкозою. Його рівень допомагає визначити коливання глюкози в крові в середньому за 2-3 тижні до здачі аналізу.Неорганічні речовини і вітаміни – оцінюється рівень вмісту в крові заліза, калію, кальцію, натрію, хлору, вітаміну В12 і фолієвої кислоти.

  Низькомолекулярні азотисті речовини – оцінюється рівень креатиніну, сечової кислоти і сечовини.

Пігменти

 • Білірубін загальний – жовтий пігмент, що складається з прямого і непрямого білірубіну. Високі значення спостерігаються, перш за все, при серйозних порушеннях роботи печінки.
 • Білірубін прямий – перевищення норми говорить про важкі патології жовчовивідних шляхів і печінки.
 • Білірубін непрямий – токсичний продукт розпаду гемоглобіну, що порушує нормальну роботу клітин. Підвищення непрямого білірубіну буває при анеміях, малярії.

Ферменти

 • Биохимический анализ крови. Расшифровка результатовАланінамінотрансфераза (АлАТ) – важливий фермент печінки, необхідний для амінокислотного обміну.
 • Амілаза – фермент, який синтезується в слинних залозах для перетравлення вуглеводів. При порушенні роботи шлунково-кишкового тракту показники виходять за зазначені межі.
 • Панкреатична амілаза – бере участь у перетравлюванні вуглеводів. Якщо порушена робота підшлункової залози, показник зростає.
 • Аспартатамінотрансфераза (АсАТ) – фермент, який викидається в кров в істотних кількостях тільки при пошкодженнях печінки або серцевого м’яза.
 • Гама-глутамілтрансфераза (Гамма-ГТ) – фермент, який виробляється підшлунковою залозою і печінкою, його концентрація зростає при патологіях печінки і алкоголізмі.
 • Креатинкіназа – перевіряється при підозрі на системні хвороби сполучної тканини, інфаркт міокарда, ниркову недостатність.
 • Лактат (молочна кислота) – підвищується при фізичних навантаженнях, цукровому діабеті, алкогольних отруєннях, зниженні функції печінки і нирок, передозуванні аспірином.
 • Лактатдегідрогеназа (ЛДГ) – фермент, необхідний для утворення лактату.
 • Ліпаза – допомагає травленню жирів.
 • Фосфатаза лужна – допомагає фосфорному обміну. Підвищується при патологіях нирок, жовчовивідних шляхів, печінки, проблеми з кістковою системою.
 • Холінестерази – виробляється печінкою, потрібно нервовим і м’язовим волокнам. Рівень даного ферменту знижується при інфаркті міокарда, захворюваннях печінки, злоякісних пухлинах, а підвищується при цукровому діабеті, ожирінні, артеріальної гіпертонії.

Нижче в таблиці наведені норми найбільш клінічно значущих показників, які вдається отримати в ході біохімічного аналізу крові.

Биохимический анализ крови. Расшифровка результатов

Під час оцінки результатів рекомендується орієнтуватися на норми, які надає конкретна лабораторія, так як має значення яке обладнання використовується для проведення аналізу.

Біохімічний аналіз крові. Де здати в Харкові? Скільки коштує аналіз?

Провести біохімічне дослідження крові в Харкові Ви можете в лабораторії «ЦМЕІ» на Салтівці або в одному з пунктів забору аналізів по місту. Ми пропонуємо Вам здачу аналізи в комфортній обстановці, без черг і за доступною ціною.

Що стосується наших цін. Як правило, доктор призначає проведення аналізу на перевірку одного або декількох показників, наведених вище – білки, ліпіди та ін. В даному випадку вартість одного аналізу варіює від 35 до 150 грн. Якщо перевірити потрібно відразу кілька показників, то ми рекомендуємо Вам звернути увагу на різні Пакетні пропозиції від нашої лабораторії, які обійдуться в 100-285 грн, виходячи з набору досліджуваних характеристик. Будемо раді бути корисними Вам!

 

Вам будет также интересно

Leave a Comment