Статті 

Ентероколіт: причини, симптоми, діагностика, лікування

Ентероколіт є одним з найпоширеніших захворювань шлунково-кишкового тракту, під час якого одночасно запалюється тонка (ентерит) і товста кишка (коліт). Важливо відзначити, що процес, який бере початок в одному відділі кишечника, неминуче поширюється і на інший. За характером перебігу ентерити, коліти і ентероколіти бувають гострими і хронічними.

При гострому ентероколіті відбувається запалення лише слизової, а більш глибокі шари не зачіпаються. Хронічний ентероколіт, як правило, з’являється в результаті неякісного лікування гострого прояву захворювання. Варто зауважити, що якщо своєчасно не будуть вжиті заходи щодо усунення хронічного ентероколіту, то це може привести до стійких порушень функціональних характеристик кишечника, розладу травлення.

Чому виникає ентероколіт?

У більшості випадків інфекція в людський організм проникає з їжею незадовільної якості або забрудненими руками, посудом, водою. Як правило, у дітей дане захворювання носить бактеріальний характер і з’являється внаслідок недотримання правил гігієни, наприклад, Облизування брудних пальців, вживання в їжу немитих фруктів. Крім цього, причиною ентероколіту у дітей можуть стати масові спалахи даного захворювання в дошкільних і шкільних установах через порушення правил приготування їжі. До того ж до ентероколіту може привести отруєння медикаментозними засобами.

Виходячи з причини появи, ентероколіти бувають:

 • бактеріальні – викликають сальмонельоз, шигельоз, дизентерію;
 • паразитарні – виникає через дії таких паразитів як гельмінти, амеби і т. д.;
 • токсичні – отруєння лікарськими препаратами, хімікатами і т. д.;
 • аліментарні – з’являються в результаті неправильного харчування;
 • механічні – через присутність частих і тривалих запорів;
 • вторинні – з’являються через ускладнення інших захворювань органів шлунково-кишкового тракту.

Як проявляється ентероколіт?

 • порушення стільця;
 • наявність слизу і крові в стільці;
 • бурчання в животі;
 • болі в області живота;
 • нудота, в деяких випадках блювота;
 • відрижка, метеоризм;
 • підвищення температури тіла (більше 38°C);
 • слабкість і нездужання;
 • мігрень;
 • шкіра набуває блідо-сірий відтінок;
 • зниження маси тіла;
 • непритомність і судоми (через зневоднення і сильної інтоксикації) і т. д.

Діагностика ентероколіту в Харкові

Діагностика ентероколіту для гастроентерологів лікувально-діагностичного центру ЦМЕІ на Академіка Павлова не є проблемою і, як правило, здійснюється для визначення точної причини захворювання. Для постановки вірного діагнозу і призначення грамотної терапії необхідно проведення наступних заходів:

 • лабораторна діагностика (крові і калу);
 • бактеріологічне дослідження калу;
 • проведення колоноскопії-ендоскопічний метод вивчення слизової оболонки кишечника, який призначається при серйозному перебігу захворювання;
 • у деяких випадках призначається ректоскопія.

На підставі отриманих даних лікар-гастроентеролог індивідуально для кожного пацієнта підбирає адекватне лікування, яке спрямоване на швидке одужання і повернення до нормального життя.

Лікування ентероколіту в ЦМЕІ

Фахівці нашої клініки призначають лікування пацієнтам, виходячи з форми захворювання (гостра або хронічна). Так при гострому перебігу ентероколіту необхідно відновити нормальну кишкову мікрофлору і відшкодувати втрачену рідину. Для цього, як правило, рекомендується проведення голодної паузи, в ході якої протягом дня пацієнт у великій кількості вживає негазовану воду.

У тому випадку, якщо по закінченню 24 годин спостерігаються поліпшення, то в раціон хворого додаються рідка рисова або вівсяна каші, пізніше сухарики з білого хліба. Для того щоб усунути больові відчуття, як правило, призначаються спазмолітичні препарати, при необхідності проводять дезінтоксикаційну терапію внутрішньовенно. Крім цього, для припинення проносу призначаються протидіарейні засоби. Важливо відзначити, що перед їх вживанням в обов’язковому порядку необхідна консультація лікаря, який визначить які саме медикаментозні препарати підходять Вам і в якому обсязі варто їх вживати.

При хронічному перебігу захворювання метою лікування є усунення причини захворювання, для чого призначаються певні препарати. Крім цього, призначається спеціальна дієта. Важливо відзначити, що фізичне навантаження в період загострення рекомендується знизити. Однак в періоди ослаблення клінічних симптомів заняття лікувальною фізкультурою, піші прогулянки, а також аеробіка тільки рекомендовані.

Важливо відзначити, що в нашій клініці працює лікар-гастроентеролог, дієтолог вищої категорії Тонєв Валерій Миколайович, який також лікує суміжні захворювання шлунково-кишкового тракту такі, як гастрит, гастродуоденіт, діарея, дисбактеріоз, дискінезія жовчовивідних шляхів, запор, панкреатит, холецистит і т. д.

Крім того, в нашій клініці веде прийом дитячий гастроентеролог Поліщук Жанна Володимирівна. Вона займається діагностикою та лікуванням порушень травлення у дітей і підлітків, включаючи вроджені патології. Подбайте про здоров’я своєї дитини і приведіть його на консультацію до фахівця.

При виявленні характерних проявів захворювання, не затягуйте, а своєчасно звертайтеся до фахівця. Не забувайте, що чим раніше буде розпочато лікування, тим швидше ви повернетеся до нормального життя. Будемо раді Вам допомогти!

Тонєв Валерій Миколайович

Лікар-гастроентеролог, дієтолог вищої категорії

Запис на консультацію за телефонами: (095) 68-95-402; (096) 27-47-520.

Вам будет также интересно

Leave a Comment