<
Планирование беременностиСтатті 

Планування вагітності

Планування вагітності…  З чого потрібно починати такий важливий і відповідальний етап для багатьох пар? В епоху загальнодоступності інформації іноді важко відрізнити і виділити потрібну, корисну інформацію. Варто відзначити, що вагітність може наступати природним, фізіологічним, природним шляхом, або внаслідок застосування допоміжних репродуктивних технологій. На даному етапі розглянемо варіант фізіологічного настання вагітності. Багато хто вважає, що вагітність це спонтанно наступаюча подія, незалежне від зовнішніх факторів.

Однак хотілося б звернути увагу, що вагітність – це комплексний процес не тільки на клітинному, але і біохімічному рівні, для якого необхідні сприятливі умови. Які оптимальні умови для настання вагітності?- один з поширених запитань майбутніми мамами. Відповіді шукаємо разом з лікарем акушером-гінекологом, репродуктологом, к.м.н. Оксаною Григорівною Граділь.

Вагітність і критерії успішного її настання

Вагітність – це процес, який починається від моменту злиття генетичного матеріалу двох клітин (яйцеклітини і сперматозоїда) і формування нового набору хромосом. Далі відбувається просування плодового яйця по маткових трубах в порожнину матки, занурення його у внутрішній шар матки з подальшим множенням кількості клітин і розвитком органів і систем дитини. У нормі вагітність може тривати до 41 тижня. У період з 37 по 41 тижні починається родова діяльність, і відбуваються пологи.

  • Що таке планування вагітності? Чи потрібно планувати вагітність?
  • Які умови є сприятливими для настання вагітності?
  • Які вимоги до чоловічого і жіночого організму пред’являє природа?
  • На що може вплинути жінка і на що не може вплинути?

На ці питання існують дуже чіткі і ясні відповіді, які варто обговорити.

Терміни планування вагітності

Планування вагітності – це комплекс заходів, які робить сімейна пара по відношенню до своїх організмів завчасно, протягом 6-3 місяців до планованого терміну зачаття. Варто пам’ятати, що планований термін зачаття – це період від 1 до 5 місяців, іноді більше, протягом якого пара не використовує методи контрацепції і має максимальну сексуальну активність в фертильний період жінки (період овуляції).

Оскільки закладка оваріального резерву жінки відбувається внутрішньоутробно, починає свою роботу в пубертаті і витрачається протягом життя, то планувати вагітність з боку жіночого організму необхідно якомога раніше. У разі наявності шкідливих звичок або профшкідливостей, варто від них позбутися не пізніше, ніж 6-12 місяців до планованого зачаття

Виключення  шкідливих звичок №1.

Крім цього, необхідно провести оцінку жіночих фертильних здібностей: здатність завагітніти, іншими словами.

Перевірка фертильності жіночого організму №2.

Якими способами можна дізнатися, чи здатна жінка завагітніти?

По-перше, оцінка гормонального статусу жінки, а саме, оцінка рівнів гормонів, що відповідають за роботу репродуктивної системи. Це фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), прогестерон (П), пролактин (ПЛ) та інші гормони.

По-друге, необхідно оцінити оваріальний резерв.

Оцінка оваріального резерву № 3.

Оваріальний резерв-це кількість яйцеклітин, які здатні овулювати і давати яйцеклітину.  Широко відомий той факт, що з кожним роком кількість яйцеклітин у жінки знижується. До 33-35 років з’являються перші ознаки згасання роботи репродуктивної системи, зниження оваріального резерву і здатності завагітніти.

Також необхідно оцінити прохідність маткових труб, а також провести фолікулометрію (УЗ-діагностика).

Прохідність маткових труб і фолікулометрія №4.

У кожному конкретному випадку індивідуально підбирається перелік необхідних аналізів і комплекс лікувальних заходів відповідно до клінічної ситуації пацієнтки.

Чоловічий фактор

Чоловічий сперматогенез відбувається частіше, ніж зріє одна яйцеклітина (2,5 місяці, замість 14 днів, всупереч загальноприйнятій думці). Для повного оновлення репродуктивного потенціалу чоловіка досить від 1 до 3 місяців, за умови відсутності генетичних аномалій і важкої соматичної патології.

Для оцінки репродуктивного потенціалу чоловіка досить розгорнутого аналізу спермограми (при дотриманні всіх правил здачі аналізу). Спермограма показує кількість і якість функціонально активних сперматозоїдів. При виявленні патології можлива медикаментозна корекція. У важких випадках необхідно оперативне втручання, або застосування методик допоміжних репродуктивних технологій.

За умови підтвердженої фертильності у чоловіка і жінки, але не настання вагітності протягом року, необхідно проводити тест сумісності по крові або цервікального слизу (прямий або не прямий МАР тест)

Таким чином, одним з етапів планування вагітності, є обстеження подружньої пари, встановлення фертильної здатності, як жінки, так і чоловіки.

Виключення профшкідливостей і відмова від шкідливих звичок не пізніше, ніж за 1 рік до планованого зачаття у жінки і 3-4 місяці у чоловіка.

Лікування соматичної патології, якщо така є в наявності. Особливо важливий це питання для майбутніх мам, оскільки вагітність це стан підвищеного навантаження на всі органи і системи, стан зміни імунного статусу і загострення хронічних захворювань, як під час вагітності, так і в післяпологовому періоді.

Абсолютно необхідним є прийом деяких медичних препаратів (вітамінних комплексів), оскільки доведено, що ми можемо профілактувати деякі мутації у плода, особливо мутації, пов’язані з розвитком нервової системи дитини.

Ще одним важливим підготовчим етапом є психопрофілактика тривожних станів, пов’язаних з очікуванням вагітності у майбутніх мам і профілактикою переривання вагітності на ранніх етапах. Оскільки доведено, що стрес запускає гормональні та біохімічні каскади, які можуть перешкоджати настанню вагітності.
Консультація гінеколога, репродуктолога (Харків)

Консультація гінеколога – це перший етап на шляху до планованої вагітності. Ми розглянули одне з питань підготовки до майбутнього материнства. Щоб грамотно підготуватися до вагітності – варто вдатися до допомоги грамотного фахівця, який комфортно проведе Вас цим шляхом. Оцінка стану здоров’я дозволить призначати тільки ті дослідження, які необхідні саме вам. Не буде необхідності в зайвих дослідженнях, аналізах та ін.

У медичному центрі ЦМЕІ на Салтівці гінекологічну консультацію, в тому числі, з планування вагітності проводить лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, к.м.н. Оксана Григорівна Граділь. Тонкий делікатний підхід, досвід в області репрудоктології, профілактика внутрішньоутробних захворювань, індивідуальний підхід до кожної пацієнтки і довіра – запорука досягнення результату. Крім того, в нашому лікувально-діагностичному центрі ви можете пройти УЗД діагностику і здати необхідні аналізи за доступними цінами. Планувати вагітність можна і потрібно!

Вам будет также интересно

Комментарии: