Статті 

Планування вагітності. Сприятливі умови

У першій частині статті «Планування вагітності» з к.м.н., гінекологом-репродуктологом Градиль Оксаною Григорівною були розкриті лише деякі питання, що стосуються підготовки до цього процесу. Сьогодні поговоримо про набір сприятливих умов для настання вагітності. Як дізнатися про ті самі дні «Х» і підготувати жіночий організм до зачаття.

Отже, ми вже відзначали, що вагітність – це комплексний послідовний процес, який відбувається за участю чоловічої і жіночої статевих клітин, а саме сперматозоїда і яйцеклітини. Для настання вагітності необхідні певні сприятливі умови. Так, в жіночому організмі відбувається чергування впливу гормонів згідно фазам менструального циклу. Однак, в організмі жінки існують ще два дуже важливих процеси. Дозрівання яйцеклітини і ендометрія, про що ми і будемо сьогодні говорити.

Сприятливі умови для настання вагітності з боку жіночого організму

  • Дозрівання домінантного фолікула і овуляція;
  • Утворення і функціонування жовтого тіла в яєчнику;
  • Правильна робота гормонів жіночої репродуктивної системи в залежності від фази менструального циклу;
  • Достатня товщина ендометрію, а також його якісні характеристики;
  • Прохідність маткових труб, зберігаюча функція миготливого епітелію маткових труб.

Більш детально на цих умовах ми зупинимося далі в статті.

Умова №1 – Дозрівання домінантного фолікула і овуляція

Планирование беременности. Благоприятные условия

Першою і найбільш важливою умовою є наявність в організмі жінки зрілої яйцеклітини, яка виходить в черевну порожнину внаслідок овуляції з домінантного фолікула на 14-15 день менструального циклу. Домінантний фолікул – це найбільший за розміром, зазвичай 2 см в діаметрі, з якого в даному циклі вийде яйцеклітина.

Всупереч думці, яйцеклітина зростає не 14 днів, а близько 2-2,5 місяців, проходячи різні стадії.

Іншими словами організм підходить дуже строго до процесу відбору яйцеклітини, і лише фолікул з найякіснішої, самої зрілої, багатою всіма необхідними речовинами яйцеклітиною, проовулює. Решта, їх може бути близько десятка, піддаються природній регресії, тобто зворотному розвитку, як тільки відбувається овуляція, за непотрібністю.

Умова №2 – Утворення та функціонування жовтого тіла в яєчнику

Образование и функционирование желтого тела в яичнике

На місці проовуліровавшого домінантного фолікула утворюється дуже важлива структура, яка називається жовте тіло. Жовте тіло виробляє прогестерон, який буде підтримувати вагітність і зберігати плід, поки не сформується плацента. Надалі роль захисника візьме на себе вона.

Таким чином, ми тепер знаємо, що до моменту овуляції і відбору яйцеклітини жіночий організм підходить дуже відповідально. Після «гонки», в якій беруть участь більше десятка фолікулів, буде відібрано лише один, з найбільш якісною яйцеклітиною.

Процес оцінки зростання і дозрівання домінантного фолікула називається фолікулометрія, він здійснюється в нашій клініці при УЗД яєчників з використанням трансвагінального датчика. Проводиться 2-3 рази за цикл і дозволяє з більшою вірогідністю підтвердити овуляцію, на відміну від аптечних біохімічних експрес тестів на овуляцію.

У разі відсутності зростання і дозрівання фолікула встановлюються причини, проводиться розгорнуте гормональне дослідження і лікування конкретної патології.

Умова №3 – Правильна робота гормонів жіночої репродуктивної системи

Образование и функционирование желтого тела в яичнике

Сприятливими умовами для настання вагітності є правильна гормональна регуляція менструального циклу, яка зазвичай становить 27-31 день, через які повторюється менструація. Менструація відбувається внаслідок послідовних змін в ендометрії (внутрішньому шарі матки), який відторгається, регенерує і зростає щомісяця заново, поки жінка перебуває в репродуктивному віці, має фертильність-  здатність до запліднення.

Але що ж треба щоб процес зростання домінантного фолікула і овуляції стався?

Необхідні, в першу чергу, гормони. У жіночому організмі їх досить багато. Пропонуємо зупинитися на основних. Фолікулостимулюючий гормон виділяється гіпофізом, і відповідає за ріст фолікулів, в яких дозрівають яйцеклітини. Тому в першу фазу циклу, від моменту менструації до овуляції його концентрація підвищується, а в другу фазу циклу – поступово знижується.

Лютеїнізуючи гормони виробляється також в гіпофізі і відповідають за секрецію естрогенів в яєчниках. Прогестерон виділяється жовтим тілом, яке сформувалося на місці проовулірувавшого фолікула, і є одним з найважливіших для настання і збереження вагітності. Таким чином, прогестерон підвищується в другій фазі менструального циклу і залишається на високому рівні, якщо вагітність наступила, в іншому випадку, його рівень знижується і підвищиться в наступному циклі.

Естрадіол виробляється яєчниками, має тенденцію до підвищення в першій фазі циклу і знижується в другій. Його найважливіша роль полягає в підготовці ендометрія, внутрішнього шару матки, до імплантації плодового яйця. Зростання ендометрія відбувається під впливом саме цього гормону, а для того, щоб плодове яйце занурилося в ендометрій, потрібна його достатня товщина. Має відбутися проліферація.

Вимірювання рівнів гормонів жіночої репродуктивної системи. Оцінка гормонів виробляється двічі за цикл, в першу і другу фазу. При виявленні відхилень від нормативних показників, ми виробляємо повторне вимірювання в наступному циклі, оскільки існує природна варіабельність гормонів в жіночому організмі і не завжди це є патологією.

Умова №4 – Достатня товщина ендометрія

З одного боку, може здатися, що прогестерон і естроген є конкурентами, і діють протилежно. Однак, на прикладі послідовних змін в ендометрії, ми бачимо, що обидва гормону діють співдружньо: естрадіол збільшує товщину ендометрія, але тільки цього недостатньо, для імплантації потрібна декопактізація (м’якість) цього шару, яку забезпечує прогестерон, щоб розм’якшити ендометрій і готуючи його до вагітності.

Ультразвукове дослідження (УЗД) матки і придатків

УЗД дозволяє вимірювати товщину ендометрія в різні фази менструального циклу, оцінити його готовність до імплантації плодового яйця. У разі недостатнього зростання ендометрія визначаються причини і здійснюється їх корекція.

Умова №5 – Прохідність маткових труб

На шляху заплідненої яйцеклітини в порожнину матки, який передує імплантації, є ще один важливий етап. Це етап проходження плодового яйця по маткових трубах. Маткові труби (фаллопієві труби) представляють собою парний орган, який починається від матки в області маткових кутів і закінчується вільним кінцем, який представлений фімбріями (віями) в черевній порожнині і розташовується біля яєчників.

Найважливішою умовою є їх прохідність. Вона забезпечується не тільки відсутністю спайок, запаяних кінців, але і наявністю здорового, функціонального миготливого епітелію всередині труб. Оскільки саме рух війок всередині труби допомагає заплідненій яйцеклітині потрапити в порожнину матки.

На жаль, маткові труби дуже часто схильні до запалення і постзапалювальних змін, які порушують прохідність і призводять до трубно-перитонеального безпліддя. Додатковим фактором ризику є перенесені оперативні втручання черевної порожнини, або малого таза відкритим доступом.

Існують також додаткові фактори, які створюють сприятливі умови для настання вагітності. Такі як: фертильні дні циклу, кисле середовище в піхві, правильне співвідношення мікрофлори піхви, біосумістність партнерів та ін. Їх ми обговоримо в наших наступних статтях.

Підготовка до вагітності. Куди звернутися в Харкові?

У медичному центрі «ЦМЕІ» на Салтівці Ви можете отримати консультацію гінеколога, в тому числі, з планування вагітності. У нашій клініці її проводить лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, к. М. Н. Оксана Григорівна Градиль. Ми гарантуємо тонкий делікатний та індивідуальний підхід до кожної пацієнтки. Крім цього, в нашому лікувально-діагностичному центрі Ви можете виконати УЗ-діагностику і здати необхідні аналізи за доступними цінами. Будемо раді допомогти!

Вам будет также интересно

Leave a Comment